Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamarea corporala grava
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamarea corporala grava

Pe acest articol de lege impacarea partilor inlatura efectul cauzei penale?
O persoana a fost agresat iar in urma acestei agresiuni i-au fost acordate 61 zile ingrijiri medicale.Deaceea am deschis si celalat topic ptr. ca mi s-au parut cam multe zile acordate.Va multumesc.
Infractiune care face parte din grupul infractiunilor contra integritatii corporale sau a sanatatii,
prevazute in sectiunea II, cap. I, t. II, art. 182, C. pen., partea speciala, si consta in fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita, pentru vindecare, ingrijiri medicale mai mult de 60 de zile, sau care a produs vreuna dintre urmatoarele consecinte: pierderea unui simt sau organ, incetarea functionarii acestora, o infirmitate permanenta fizica ori psihica, slutirea, avortul, ori punerea in primejdie a vietii persoanei.
RASPUNSUL ESTE NU DEOARECE ESTE O FAPTA GRAVA CU PERICOL SOCIAL
Raspunsul este Nu . Impacarea partilor nu inlatura in acest caz raspunderea penala!B-)
Da, asa este.