Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gratuitate taxe 2017 - Succesiune - dezbatere / ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gratuitate taxe 2017 - Succesiune - dezbatere / apartamente (case)

Bun gasit. In anul 2017, dezbaterile si mostenirile pentru proprietati par a fi gratuite.

As vrea sa stiu daca se aplica gratuitatea in cazul in care, un parinte (unic proprietar) in viata, doreste sa-si lase apartamentul, spre mostenire, copiilor (copilului) major.

Rog, indicati-mi exact cadrul legislativ valabil in 2017. Multumesc.
1. Nu sunt gratuite. Ce ati citit dvs se aplica numai pentru terenurile situate in extravilan si numai daca acele imobile au facut obiectul lucrarilor de cadastrare sistematica, efectuate de primarie. Onotariul notarial urmeaza a fi suportat de Oficiul de Cadastru si Publicitate imobiliara.
Pentru apartamente, constructii sau terenuri in intravilan, nu este gratuit.
2. Nu se pune problema mostenirii cat timp parintele respectiv este in viata.
Despre "mostenire" se discuta la deces.