Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bonus malus
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bonus malus

Am detinut doua autoturisme, la primul incheiam asigurare cu reducerea aferenta bm 12, la cel de-al doilea cu bm 0, practic incepator. Primul autoturism l-am vandut si as vrea sa stiu daca in conformitate cu noile prevederi ale legii asigurarilor pot recupera clasa de bonus mai convenabila aferenta primului autoturism. Va multumesc.
Buna ziua.

Conform art. 30 alin. (5) din norma ASF 39/2016, coroborata cu prevederile OUG 54/2016 si informatiile de pe www.asfromania.ro, in cazul solicitarii transferului clasei de Bonus Malus sunt necesare urmatoarele:
- data instrainarii auto vechi sa fie inainte de data achizitiei auto nou;
- contractual RCA anterior sa fi incetat.

Documentele necesare:
- contractele de instrainare si achizitie auto vechi si nou;
- dovada ca polita RCA anterioara a incetat ( daca in CEDAM nu poate fi confirmat acest lucru).

Clasa BM se transfera pornind de la clasa BM anterioara.
Norma ASF 39/2016 si OUG 54/2016 - au fost abrogate.