Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract leasing-reziliere urgent
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract leasing-reziliere urgent

societatea a avut un contract de leasing care s-a terminat in iulie 2009. s-au platit toate ratele la zi, insa nu s-au platit pentru luna iulie 2 rate din asigurare si nu s-a achitat valoarea reziduala.
am primit notificare de reziliere a contractului, prin care suntem obligati sa inapoiem autoturismul, sa platim sumele restante , penalitati si valoarea ratelor pana la incheierea contractului.
in conditiile in care contractul s-a incheiat in iulie consideram ca nu mai avem rate de leasing de achitat.
s-ar putea ca ajungand la o intelegere cu societatea de leasing sa achitam sumele restante si sa pastram autoturismul in proprietate? sau suntem obligati sa dam curs notificarii si sa inapoiem masina plus plata debitelor amintita?
mentionez ca pe contractul de leasing s-a optat pentru pastrarea masinii in proprietate la terminarea leasingului.
Buna ziua,

orice intelegere este posibila, asa ca este o idee buna sa-i sunati si sa negociati.
Daca mai datorati rate de leasing se poate spune numai dupa citirea contractului.

Avocat Boncu
Boncu Constantin, Avocat
Buna ziua!
Cel mai bine este sa-i sunati si sa cadeti la o intelegere.
1. D-voastra. spuneti ca s-au achitat la zi toate ratele mai putin cele din iulie.
In mod normal trebuie sa platiti cele doua rate din iulie daca aceste rate sunt prevazute in contractul initial. Daca sumele respective au aparut ulterior atunci trebuie sa discutati de unde provin.
2. In ceea cea ce priveste pastrarea autoturismului fara a plati valoarea reziduala, nu cred ca este posibil. O discutie in acest sens cu societatea de leasing nu strica.

Mult succes!
Vorbiti cu ei dar vedeti sa nu iasa rau pt dvs.
Verbal va pot spune una si faptic sa faca alta.
Nu va mai complicati inutil.
E vorba de plati pe care sunteti obligat sa le faceti.

avocat Claudiu Lascoschi