Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre prescrierea restantelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre prescrierea restantelor

Asociatia de proprietar m-a actionat in instanta pentru recuperarea fondului de rulment,fond de reparatii,diverse cheltuieli si c/val consumului de apa Au aplicat penalizari pentru toate categoriile susmentionate
Au cerut recuperare ptr per Martie 2014-Iunie 2017,dupa cum observati depaseste perioada de 3 ani Pot invoca prin intampinare exceptia de prescriere ptr per Martie-Iunie 2014?Precizez ca actiunea a fost depusa in luna Iulie 2017

Se pot solicita in instanta recuperarea acestor cheltuieli si s fondurilor de rulment si de reparatii?
Asociația v-a acționat in Instanță fiindcă a-ți ramas restantă la plata cheltuielilor care cuprinde consumul de apă , gaze , electricitate , fonduri de reparație , fondul de rulment pentru care s-au aplicat și penalități .
Chiar dacă veți căștiga cateva luni nu veți fi scutit de plata reparațiilor sau a fondului de rulment care sunt obligatorii pentru toți proprietarii .
Nici macar a penalitatior? Referitor la exceptia de prescriere nu imi spuneti nimic?
Referitor la interventia prescriptiei dreptului de executare debit,in cazul asociatiilor de proprietari,la cererea partii interesate-numai instanta de judecata se poate pronunta
Trebuie sa stiti ca desi termenul de prescriptie este de 3 ani,termenul se poate intrerupe si se reia nou termen prin orice act emis de creditor=asociatia de proprietari
Asociatia de proprietari are dreptul sa solicite recuperarea oricarui debit -indiferent de natura acestuia
Despre prescrierea datoriilor mai vechi de 3 ani, referitor la prelungirea acestuia daca,
- ati mai fost actionat in judecata in aceasta perioada,
- daca ati primit notificari de avocat din partea asociatiei cu privire la oricare fragment din aceasta perioada.

Prescrierea o hotaraste instanta de judecata.
Puteti sa castigati la penalizari daca:
- asociatia nu are un sistem propriu de penalizare votat in AG sau inscris in statutul asociatiei;
- asociatia a calculat gresit penalizarile, intre altele netinand cont ca penalizarea nu poate fi mai mare decat suma penalizata. Practic o cota de intretinere poate fi cel mult dublata prin penalizarea ei. Daca i s-a calculat o penalizare mai mare, aceasta diferenta va fi scazuta din suma ceruta.
Daca asociatia nu are sistem propriu de penalizare, e posibil ca instanta sa nu le acorde,
Asociatia m-a notificat prima data in luna Mai 2017