Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... plata efectuata, prestatie neefectuata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

plata efectuata, prestatie neefectuata

buna ziua

doresc sfaturi juridice cu privire la urmatoarea situatie:

in ianuarie am eliberat o fila cec reprezentand (cu documente) plata in avans 100% a unei marfuri. Debitorul meu nu si-a onorat comanda, si peste 4 luni a introdus respectiva fila CEC la plata, dupa care a inceput executarea silita impotriva mea.
ulterior, i-am platit banii aferenti, dar marfa tot nu mi-a fost livrata.
Ma aflu cumva in posibilitatea de a face o actiune pe dreptul civil de imbogatire fara justa cauza sau obligatia de a face (de a-mi livra marfa sau inapoia banii) sau o actiune in pretentii ? Astept pareri si solutii.

multumesc
Aveti contract?
nu nu exista un contract, doar o comanda ferma acceptata de catre ambele parti in care se stipuleaza modalitatea de plata si termenul de livrare.
e semnata de ambele parti?
da, e semnata de catre ambele parti.
atunci serveste ca proba concludenta prin semnarea acestei hartii practic fiecare isi da acordul asupra a ceea ce a semnat, reprezinta inscris sub semnatura privata;)