Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce fel de actiune trebuie sa promovez pentru ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce fel de actiune trebuie sa promovez pentru recuperare avans la o comanda?

Bună ziua,
Aş dori un pct de vedere cu privire la următoarea speţă: O societate comercială a platit un avans la o comanda de livrare materiale altei societati comerciale iar aceasta din urmă nu si-a onorat obligatia de furnizare materiale si nici nu a restituit avansul primit. Cum poate fi recuperat avansul? Ce fel de actiune trebuie sa promovez?
Actiune intemeiata pe imbogatirea fara justa cauza, art. 1345 cod civil.
Am promovat o astfel de actiune , iar instanta de fond a respins actiunea pentru neîndeplinirea condiţiei caracterului subsidiar prevăzută de art. 1348 Cod civila .Prin urmare m-am gandit să promovez o nouă actiune pe pretenţii. Ar fi posibil?
Vă rog mult să imi spuneti care ar putea fi temeiul de drept
Aş putea merge pe pretenţii nascute din raporturi contractuale, (desi in speta e vb. de o comanda) art. 1516,1527 si 1530 NCC?V-as ruga sa imi spuneti punctul dvs. de vedere...