Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusiva

Tatal copiilor mei lucreaza legal in Germania, din momentulin care s a pronuntat divorțul si avem custodie comuna pt cei doi copiiai nostri! In prezent plateste o pensie alimentara stabilita la nivelul minim pe economie al salariului din Romania. Intrebarea mea este urnatoarea: as putea sa obtin custodie exclusiva daca pot dovedi ca el lucreaza legal acolo, dar nu vrea sa plateasca mai mult copiilor? Si asta se intampla de doi ani. Si.a vazut copiii dupa un an jumatate. cat a fost plecat i a vazut doar video, iar acum pt ca a stat 2 saptamani.cu ei nici nu mi.a platit pensia alimentara pt o luna. A inceput sa i ia la intrebari pe copii ce fac eu, cum ma comport si apoi ma suna sa mi faca reprosuri. E normal ca un tata absent din viata lor, ( are are deja alt copil, alta familie) sa isi permita sa mi.i dea peste cap in doua saptamani.. atata timp isi face el pt ei si pt o pensie alimentara de nimic?? As putea obtine custodia exclusiva in acest caz? Va multumesc!
Situatia prezentata de dvs nu poate convinge o instanta de judecata sa dispuna exercitarea autoritatii parintesti exclusiv de dvs.Aveti la indemana alte variante solicitarea unei pensii de imtretinere majorate in functie de veniturile realizate ,puteti solicita fostuil sot sa respecte programul de vizita stabilit etc
Buna ziua,
1. Nu are legatura exercitarea autoritatii parintesti cu pensia de intretinere deci nu veti obtine autoritae exclusiva.
2. Va puteti adresa instantei de judecata pentru majorarea pensiei minorului aratand locul de munca al sotului. Instanta va stabili acea pensie la nivelul salariului din Germania si tinand cont de numarul copiilor pe care acesta ii are in intretinere.
3. Tatal copiilor ramane tatal copiilor indiferent ca vreti sau nu si are aceleasi drepturi si obligatii ca si dumneavoastra privind cresterea si educarea lor. Faptul ca va reprosaza poate sa fie intemeiat sau nu dar asta este alta discutie.