avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare de la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare de la locul de munca

Buna ziua. Am fost angajat la o firma doar pe timp de vara, in care am stat acolo doar o luna. Dupa care am vrut sa merg la lichidare doar ca unul dintre sefi erau in concediu de 3 saptamani, asa ca m-am gandit ca o sa ma dea ei afara pentru absente nemotivate. Acuma dupa aproximativ 2 saptamani de cand nu am mai fost la munca am primit o Notificare doar ca nu prea inteleg se spune acolo. Daca m-ati putea ajuta lasati un comentariu si daca este nevoie voi cita si Notificarea.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:52, 16 August 2017
Pai spuneti ce scrie in notificare.
Teoretic trebuie sa va cheme la cercetare disciplinara pentru a va putea da afara din cauza absentelor nemotivate.
Dar n-am inteles - ati plecat mai repede decat prevedea contractul? Nu ati anuntat pe nimeni macar pe email?
Notificarea primita trebuie sa contina si anumite aspecte pentru ce vi s-a intocmit.
Detaliati mai mult.
"SC ARAMIS INVEST SRL, avand sediul etc, reprezentanta prin dl. X in calitate de Director General, formuleaza prezenta

NOTIFICARE

de incetare a contractului de munca incepand cu data comunicarii in temeiul art. 31 alin. (1) alin. (3), din Codul muncii - Legea 53/2003 inregistrat in registrul general de evidenta a salariatiolor cu nr. 10391 din data da 27.06.2017 dlui. Muresan Sandu angajat/a a societatii noastre in functia X.

Compartimentul resurse umane va duce la indeplinire prezenta.
Prezenta notificare poate fi contestata in termen de 45 de zile calendaristice de la data comunicarii la Tribunalul Maramures.

Data emiterii. Semnatura responsabil resurse umane"
Notificarea respectiva inseamna ca v-a incetat c.i.m., in baza art.31 alin.3 C.mun., la data comunicarii acesteia.
Si trebuie sa ma prezint la sediu sau sa fac un lucru anume?

Alte discuții în legătură

Absente nemotivate in perioada de proba maria_mary maria_mary Buna ziua! Daca un salariat are absente nemotivate in perioada de proba se face decizie de suspendare si se transmite in revisal? Pot sa-i inchid cim cu 34 ... (vezi toată discuția)
Act aditional de incetare cim la o luna dupa perioada de proba mariananitu mariananitu Buna ziua! Avem o angajata a carei perioada de proba inceteaza pe 19.08.2015. Patronii nu mai vor sa continue cu ea incepand de luni, 10.08.2015. Ce act ar ... (vezi toată discuția)
Renuntare la job florentina.dogaru florentina.dogaru Ce se intampla daca de maine nu ma mai prezint la serviciu? Fara demisie, fara nimic, ci pur si simplu renunt la tot ca si cand nici nu as fi trecut vreodata ... (vezi toată discuția)