Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Renuntare la job
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Renuntare la job

Ce se intampla daca de maine nu ma mai prezint la serviciu? Fara demisie, fara nimic, ci pur si simplu renunt la tot ca si cand nici nu as fi trecut vreodata pe acolo. Ce consecinte poate avea o astfel de abordare? Si mai ales, cum va fi interpretat acest lucru in "cartea de munca"?
O sa fiti trecuta absenta.
La un numar de absentte o sa fiti chemata in fata comisiei de cercetare ( adica sa va intrebe de ce absentati...).
Nu va prezentati... comisia poate propune concedierea dvs.
Cele de mai sus daca nu va aflati in perioada de proba.
In perioada de proba va pot notifica ca va inceteaza contractul conform art. 31, alin. 3 din Codul muncii-Legea 53/2003, actualizata.

Sa treceti totusi sa va luati adeverinta de vechime, nu stiti cand aveti nevoie de ea pentru pensie..
Ionut.ion, utilizator
1. Lipsa nemotivata a angajatului poate atrage raspunderea disciplinara a salariatului sau chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.

2. Absentele nemotivate se scad din vechimea in munca.

3. Incetarea disciplinara a c.i.m. nu ar trebui sa va afecteze la o noua angajare. Primordial, ar trebui sa fie aptitudinea dvs de a va a indeplini atributiile corespunzator fisei postului ocupat.