Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda masina vanduta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda masina vanduta

Buna ziua!
Tatal meu (decedat in urma cu cateva luni) a vandut o masina anul trecut unui domn care nu s-a prezentat pana acum la politie sa treaca masina pe numele dansului.
Acum tata a primit o amenda pentru o contraventie savarsita de domnul respectiv.
Cum trebuie sa procedez legal si cui trebuie sa ma adresez pentru ca acest domn sa treaca masina pe numele dumnealui si sa suporte consecintele faptelor pe care le savarseste?Cum pot proceda ca amenda sa fie platita de cel vinovat?
Va multumesc frumos!
Va confruntati cu situatie speciala,avand in vedere ca vanzatorul este decedat,respectiv nu mai poate desfasura personal demersurile
Prioritar pentru dv este sa solutionati problema amenzii
Este necesar in baza certificatului de mostenitor sa formulati plangere contraventionala impotriva PV in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria teritorial responsabila
Concomitent sesizati oficial SPR evidenta auti ca vehiculul a fost instrainat de catre tatal dv,anexati copie dupa documentul de tranzactionare bun mobil
Pentru ca amenda sa fie suportata de catre cumparator este necesar sa promovati actiune in instanta
Multumesc frumos pt raspuns!
Nu am facut inca succesiunea,nu am certificat de mostenitor,incerc sa rezolv problema in numele mamei mele,nu inteleg ce insemna SPR,cum poate sa fie sesizat?
mshboss, utilizator
SPR=serviciul politie rutiera
Va deplasati la sediul politie rutiera,si depuneti la serviciul registratura inscris in care detaliati situatia,anexati documentul care atesta tranzactionarea vehiculului
Solicitati identificarea cumparatorului si desfasurarea demersurilor astfel incat acesta sa fie obligat sa finalizeze procedura de inmatriculare vehicul
Succes !
Multumesc frumos pentru raspuns!