Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis anulat, recuperare drept de a conduce
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis anulat, recuperare drept de a conduce

Daca am fost condamnat cu suspendare si ca pedeapsa complementara nu am voie sa conduc autovehicule pe o perioada de 2 ani si a trecut unu pot face ceva sa obtin mai repede dreptul de a face scoala de soferi iara
pentru obtinerea unui nou permis, dupa ce a fost anulat cel veci, ca urmare a unei condamnari, se da doar examen, nu trebuie sa faceti scoala din nou
Buna ziua!
Am fost condamnat pentru conducerea unui vehicul sub influenta bauturilor alcoolice, ma intereseaza cand potsa dau din nou examenul pentru obtinerea permisului de conducere ? dupa 1 an sau dupa 2 ani ?
Solutia suna asa:

În temeiul prevederilor art. 396 alin.1, 2 ?i 10 Cod de procedură penală condamnă pe inculpatul, la pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. de art. 336 al. 1 Cod penal. În baza art. 66 alin. (1) lit. i. Cod penal interzice inculpatului ca pedeapsă complementară exercitarea drepturlui de a conduce toate categoriile de vehicule pe o perioadă de 2 ani. În baza art. 65 alin. 1 raortat la art. 66 alin. (1) lit. i .Cod penal interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie exercitarea dreptului de a conduce toate categoriile de vehicule. În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, Constată că pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii este suspendată şi executarea pedepselor accesorii, raportat la dispoziţiile art. 65 alin. 3 Cod penal, iar conform art. 68 alin. 1 lit. b Cod penal, executarea pedepsei complementare începe de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri
Molnar Attila, utilizator