Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Insolventa SRL cu datorii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Insolventa SRL cu datorii

Buna seara,
va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine in clarificarea urmatoarei probleme: detin un srl pe care urmeaza sa-l declar in insolventa, insa, suma datoriilor pe care le are societatea depaseste ca valoare bunurile societatii. Spuneti-mi va rog ce se va intampla cu diferenta ramasa neachitata? Mentionez ca datoriile sunt catre furnizori. Cum isi vor recupera acestia banii? Sau vor ramane cu pierderile?
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.
ioana rn a scris:
detin un srl pe care urmeaza sa-l declar in insolventa, insa, suma datoriilor pe care le are societatea depaseste ca valoare bunurile societatii. Spuneti-mi va rog ce se va intampla cu diferenta ramasa neachitata? Mentionez ca datoriile sunt catre furnizori. Cum isi vor recupera acestia banii? Sau vor ramane cu pierderile?

Buna ziua,
Daca dupa terminarea procedurii de insolventa, nu toti creditorii sunt indestulati din averea debitorului, acestia:
- accepta situatia, ori
- solicita atragerea raspunderii administratorilor (civila, penala, administrativa, dupa caz..

Cu stima,
Profesionist in insolventa Eugen Marcov