Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara - dosar penal pentru nepredare permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara - dosar penal pentru nepredare permis (cumul de puncte)

,numele meu e ristea cristian ,am si eu o intrebare .am permisu suspendat din 30 sept 2016 pentru exces de puncte am avut 22 de puncte cand ma verificat in urma unui control ,eu conduceam in bucuresti practic plicurile si instiintarile veneau la adresa din buletin adica la buzau ,nu am am stiut de existenta punctelor si mia facut dosar penal .nu mi sa dat nici un raspuns pana in ziua de azi si a trecut 11 luni sa poate face ceva?am dovada care mia dat fara drept de circulatie .va multumesc
În conformitate cu prevederile art. 208 din R.A.O.U.G. 195/2002 Republicată titularul permisului de conducere, la cerere, are dreptul să obțină, personal, la sediul poliției rutiere din județul care îl are în evidență, informații cu privire la numărul de puncte ce i-au fost aplicate
va multumesc pentru raspuns,intradevar e greseala mea ca nu am verificat la timp punctele ,insa in situatia asta sa poate face ceva sal obtin mai repede ?mi sa spus la udriste la politie sa astept ,dar de 11 luni nici un raspuns ,cu avocat sa poate rezolva ceva??mi sa facut abuz nici macar dovada de 15 zile nu mi sa dat
Discutați cu procurorul ce intrumenteaza dosarul si interesați despre mersul cercetării penale.
Vedeți poate aveti citatii pe adresa din buletin.

Nu este vorba despre abuz. Legea nu prevede drept de circulație în cazul infracțiunii de conducere cu permisul suspendat.