Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Arhiva
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Arhiva

Buna ziua, as dori si eu o informatie de la dumneavoatra . Sunt referent cu atributii de arhivar in cadrul unei institutii, fara a avea vreun curs in acest domeniu. Conducerea ma forteaza sa scot eu efectiv sporurile si salariile din state ale unor cetateni care au lucrat la noi si care vor adeventa pentru pensionare, insa nu eu ma voi semna pe adeverinta ci personalul de la resurse umane, cu alte cuvinte eu doar le fac munca. As vrea sa stiu legal, cine are obligatia sa faca aceasta munca?
Multumesc!
Activitatea respectiva trebuie nominalizata in fisa postului anexa la contractul individual de munca al unui lucrator, cu respectarea organigramei firmei.
Fiind referent/ arhivar, in fisa postului aveti cu siguranta ceva de genul - colectare date din documentele existente in arhiva. In mod normal, dvs. care cautati documentele in arhiva, le si prelucrati/ completati datele pe adeverinte, persoana de la resurse umane le verifica si semneaza.
In mod normal si dvs. trebuie sa semnati documentele, deoarece le-ati scos din arhiva pe care o deserviti.