Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Subventie primita de la AJOFM pentru persoană peste ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Subventie primita de la AJOFM pentru persoană peste 45 ani

Am nevoie de suportul celor care au avut un astfel de eveniment in contabilitate din punct de vedere al inregistrarilor contabile lunare precum si ce inscriem in cele 3 randuri din declaratie aferente contributiei la fondul de somaj. Multumesc!
Admin, administrator
In momentul intocmirii statului de plata si a declaratiei 112:
6452 = 4371 -> cu suma datorata;
4458 = 7414 -> cu valoarea subventiei;
4371 = 4458 -> cu suma datorata si compensata.
In momenntul primirii banilor:
5121 = 4458 -> cu suma primita de la AJOFM (diferenta dintre subventie si suma datorata).