Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... condica de prezenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

condica de prezenta

Buna ziua !
Condica de prezenta este obligatorie din august 2017 pentru evidenta orelor lucrare de salariati? Noi tineam evidenta orelor lucrate cu fisele de pontaj ( doar acestea s-au cerut la toate controalele ITM )
Este de ajuns sa fac acum fisa de pontaj cu mentionarea orelor de inceput si de sfarsit pentru fiecare salariat ?
Stiu ca modificarea din august 2017 la asta facea referire, la evidenta orelor de lucru cu precizarea exacta a programului.Scrie undeva ca este obligatorie condica si semnatura salariatului ?
Nu exista text de lege privind obligativitatea folosirii condicii de prezenta. Insa in practica, este documentul care reflecta in realitate cerintele art.119 C.mun.