avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... subantrepriza
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

subantrepriza

la un contract de subantrepriza cine este obligat sa raspunda de viciile ascunse ale constructiei ? antreprenorul sau sub antreprenorul ?
care este termenul pt care se raspunde de vicii ascunse ?
Cel mai recent răspuns: ContSters56778 , utilizator 23:14, 1 Octombrie 2009
In fata clientului raspunde antreprenorul, care se poate indrepta ulterior, la randul sau, impotriva subantreprenorului.
Antrepenorul raspunde contractual vizavi de client, iar subantrepenorul raspunde contractual vizavi de antrepenor!
Termenul este de 10 ani de la receptie! (Art 29 Legea 10/1995), sau in anumite conditii chiar pe toata durata de existenta a constructiei!
cu alte cuvinte nu e nimic in neregula daca in contractul de subantrepriza exista prevederea ca subantreprenorul raspunde de viciile ascunse ...
numai ca in contractul "meu"scrie ca pe o perioada de 2 ani
Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2009
ENGFULL, utilizator
E un contract pentru construirea unui imobil sau nu?
ENGFULL a scris:
cu alte cuvinte nu e nimic in neregula daca in contractul de subantrepriza exista prevederea ca subantreprenorul raspunde de viciile ascunse ...
numai ca in contractul "meu"scrie ca pe o perioada de 2 ani

Buna ziua,
Nu cred ca este ceva in neregula, pentru ca si in acest caz prevaleaza prevederile legale cu privire la calitatea lucrarilor si la modul lor de receptie.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2009
legalmgm, utilizator

Alte discuții în legătură

Cladire cu vicii de constructie atakiki atakiki Buna ziua, Acum 1 an de zile, eu si inca 7 vecini am cumparat apartamente intr-un imobil din aproprierea Bucurestiului. Proprietarul ne-a dat o garantie a ... (vezi toată discuția)
Subantreprizã sca baloisibaloi sca baloisibaloi Cum puteţi deosebi un contract de prestări servicii de lucrări de un contract de subantrepriză ? Ce raspundere are prestatorul in condiţiile în care ... (vezi toată discuția)
Viciu ascuns finisaje apartamente IulianBoicu IulianBoicu Buna ziua, Am cumparat un apartament acum 6 ani si finisajele din baie, respectiv faianta a inceput sa trosneasca si s-a umflat, pe un perete. Nu este o ... (vezi toată discuția)