Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... subantrepriza
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

subantrepriza

la un contract de subantrepriza cine este obligat sa raspunda de viciile ascunse ale constructiei ? antreprenorul sau sub antreprenorul ?
care este termenul pt care se raspunde de vicii ascunse ?
In fata clientului raspunde antreprenorul, care se poate indrepta ulterior, la randul sau, impotriva subantreprenorului.
Antrepenorul raspunde contractual vizavi de client, iar subantrepenorul raspunde contractual vizavi de antrepenor!
Termenul este de 10 ani de la receptie! (Art 29 Legea 10/1995), sau in anumite conditii chiar pe toata durata de existenta a constructiei!
cu alte cuvinte nu e nimic in neregula daca in contractul de subantrepriza exista prevederea ca subantreprenorul raspunde de viciile ascunse ...
numai ca in contractul "meu"scrie ca pe o perioada de 2 ani
ENGFULL, utilizator
E un contract pentru construirea unui imobil sau nu?
ENGFULL a scris:
cu alte cuvinte nu e nimic in neregula daca in contractul de subantrepriza exista prevederea ca subantreprenorul raspunde de viciile ascunse ...
numai ca in contractul "meu"scrie ca pe o perioada de 2 ani

Buna ziua,
Nu cred ca este ceva in neregula, pentru ca si in acest caz prevaleaza prevederile legale cu privire la calitatea lucrarilor si la modul lor de receptie.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator