Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REGISTRU EVIDENTA CARNETE DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REGISTRU EVIDENTA CARNETE DE MUNCA

Ce trebuie sa contina registrul de evidenta a carnetelor de munca?
Este ordinul 136/1976, dar nu spune ce tb. sa contina.
1. In activitatea mea nu am avut niciodata un registru special pentru evidenta carnetelor de munca.
2. Carnetul de munca (cu serie si numar) era evidentiat in registrul de evidenta a salariatilor, indiferent ce forma a avut acesta in timp. Si in actualul Revisal se evidentiaza carnetul de munca.
ORDIN nr. 136 din 29 iulie 1976
pentru aprobarea metodologiei de întocmire, completare, păstrare şi
evidenta a carnetului de munca,
extras
Evidenta carnetelor de munca în unităţi se tine în registrul numerelor
matricole, cod 15.02.6...
mai este in vigoare ?
1. Actul normativ respectiv mai este in vigoare dar daca nu respectati aceasta prevedere nu vi se intampla nimic.
2. Carnetul de munca este in ultima faza de supravietuire, va disparea in curand. Nu mai este necesar dacat pentru cei care au desfasurat activitate pana la 01.04.2001, data de aplicare a Legii 19/2000.
Unele institutii folosesc caiete-repertoar unde liniaza coloane si inregistreaza:

-numele si prenumele
-carnet munca serie nr
-primit de angajator data si semnatura inspector resurse umane
-predat de angajator data si semnatura salariatului (la desfacere CIM)

Daca salariatul solicita carnetul de munca pe parcursul derularii CIM-ului face o cerere care ramane la dosar,nu se inregistreaza in acest repertoar.
Dl. Tudor Valeriu,
am un salariat care a fost coordonator serviciu paza, si-a dat demisia fara a respecta termenul de preaviz si mai nou a mers la beneficiarul nostru cu oferte de la alta firma.
ce este de facut?
multumesc anticipat!
utc, utilizator