avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REGISTRU EVIDENTA CARNETE DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REGISTRU EVIDENTA CARNETE DE MUNCA

Ce trebuie sa contina registrul de evidenta a carnetelor de munca?
Este ordinul 136/1976, dar nu spune ce tb. sa contina.
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 19:21, 1 Octombrie 2009
1. In activitatea mea nu am avut niciodata un registru special pentru evidenta carnetelor de munca.
2. Carnetul de munca (cu serie si numar) era evidentiat in registrul de evidenta a salariatilor, indiferent ce forma a avut acesta in timp. Si in actualul Revisal se evidentiaza carnetul de munca.
ORDIN nr. 136 din 29 iulie 1976
pentru aprobarea metodologiei de întocmire, completare, păstrare şi
evidenta a carnetului de munca,
extras
Evidenta carnetelor de munca în unităţi se tine în registrul numerelor
matricole, cod 15.02.6...
mai este in vigoare ?
1. Actul normativ respectiv mai este in vigoare dar daca nu respectati aceasta prevedere nu vi se intampla nimic.
2. Carnetul de munca este in ultima faza de supravietuire, va disparea in curand. Nu mai este necesar dacat pentru cei care au desfasurat activitate pana la 01.04.2001, data de aplicare a Legii 19/2000.
Unele institutii folosesc caiete-repertoar unde liniaza coloane si inregistreaza:

-numele si prenumele
-carnet munca serie nr
-primit de angajator data si semnatura inspector resurse umane
-predat de angajator data si semnatura salariatului (la desfacere CIM)

Daca salariatul solicita carnetul de munca pe parcursul derularii CIM-ului face o cerere care ramane la dosar,nu se inregistreaza in acest repertoar.
Dl. Tudor Valeriu,
am un salariat care a fost coordonator serviciu paza, si-a dat demisia fara a respecta termenul de preaviz si mai nou a mers la beneficiarul nostru cu oferte de la alta firma.
ce este de facut?
multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2009
utc, utilizator

Alte discuții în legătură

Carnete munca Bora Irina Bora Irina Modalitate de predare a carnetelor de4 munca titularilor (vezi toată discuția)
Perioda concediu medical- suspendare care se inscrie in cm? In ce situatie, concediul medical - perioada de suspendare a CIM- se inscrie in Carnetul de munca? Multumesc! (vezi toată discuția)
Contract de munca cu norma partiala. CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT Buna ziua, Este adevarat ca, contractele de munca cu norma partiala, nu sunt trecute in carnetul de munca? Am intrebat un functionar de la ghiseu si mi-a spus ... (vezi toată discuția)