avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriere datorii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriere datorii

APIA cere inapoi suventia din 2010 in 08.2017 . Va rog sa-mi spuneti cand se prescrie
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:37, 26 August 2017
Buna seara,
S-a prescris prin 3 ani.
Va trebui sa va adresati instantei.pentru constatarea prescriptiei!
Ultima modificare: Vineri, 25 August 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind vb de o creanta fiscala, termenul de prescriptie e de 5 ani, plus ca el curge de la data nasterii dreptului .


"Colectarea creanțelor fiscale se face în temeiul unui titlu de creanță sau al unui titlu executoriu, după caz. (3) Titlul de creanță e actul prin care se stabilește și se individualizează creanța fiscală, întocmit de organele competente sau de persoanele îndreptățite, potrivit legii. Asemenea titluri pot fi:

a) decizia de impunere;

b) declarația fiscală;

c) decizia referitoare la obligații de plată accesorii;"

"dreptul de creanța fiscală și obligația fiscală corelativă se nasc în momentul în care, potrivit legii, se constituie baza de impunere care le generează. (2) Potrivit alin. (1) se naște dreptul organului fiscal de a stabili și a determina obligația fiscală datorată.”,


Citeste mai mult: [ link extern ]


In opinia mea nu e vb de prescriptie, insa e dreptu dvs sa contestati executarea si sa invocati prescriptia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere pe anul 2012 pt cass pentru o suma incorecta MARISKA MARISKA Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema. Sunt agent de asigurari persoana fizica, inregistrata la ANAF. Anul acesta am primit in ... (vezi toată discuția)
Prescrierea amenzilor-legea? pici80 pici80 care este legea care arata prescrierea amenziilor de circulatie? unde o gasasc? (vezi toată discuția)
Interpretare juridica marisas marisas Buna ziua, Cum ar putea fi interpreta din punct de vedere juridic si fiscal prevederile Art. 23 din Codul de procedura fiscala" ARTICOLUL 23 Nasterea ... (vezi toată discuția)