Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte în succesiunea după părintele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte în succesiunea după părintele recăsătorit

Buna seara!As vrea sa stiu si eu daca se poate, la ce procent am dreptul in condițiile in care tatăl meu a decedat,iar sotia lui care nu este mama mea el fiind recăsătorit a decedat înaintea lui .Menționez ca după moartea acesteia nu s a făcut nici o succesiune. Sotia tatălui meu nu a avut copii nici din căsătorii anterioare nici din căsătoria cu tatăl meu.
Admin, administrator
Intai trebuie calculat care era cota succesorala a tatalui dvs, mostenind-o pe sotie.
Ea neavand copii, dreptul tatalui dvs a fost de :
-o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

Dupa care se calculeaza cota dvs dupa decesul tatalui. Daca nu se recasatorise o sa se imparta doar intre descendenti.
AvTudor_com, utilizator