Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... optiune revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

optiune revisal

Buna ziua,

Doresc sa ma lamuresc asupra urmatorului aspect:
- responsabilul cu resursele umane din societatea in care ucrez sustine ca actul aditional prin care unui salariat i se schimba locul de munca la beneficiari nu trebuie inregistrat in revisal, motivand faptul ca nu exista aceasta optiune in program ba mai mult decat atat ca acest lucru i a fost confirmat de catre un inspector ITM fiind o decizie interna a angajatorului. In opinia responsabilului cu resursele umane este suficient ca actul aditional sa se pastreze doar la dosarul de personal al salariatului.

In opinia mea daca ne raportam la art. 17 alin. (5) coroborat cu art. 41 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, acest act aditional trebuie inregistrat in revisal.

Multumesc!
Schimbarea locului de munca nu se inregistreaza si transmite in REVISAL.

Baza legala : HG 500/2011 privind registrul general de evidență a salariaților
art.3
.....
(2) Registrul privat se completează în ordinea încheierii contractelor individuale de muncă și cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare ale angajatorului: denumire, cod unic de identificare - CUI, codul de identificare fiscală - CIF și sediul social - pentru persoanele juridice, respectiv: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, domiciliul - pentru persoanele fizice;
b) elementele de identificare ale tuturor salariaților: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetățenia și țara de proveniență - Uniunea Europeană - UE, non-UE, Spațiul Economic European - SEE;
c) data angajării;
d) data la care începe și data la care încetează detașarea, precum și denumirea angajatorului la care se face detașarea;
e) data la care începe și data la care încetează detașarea transnațională, definită de Legea nr. 344/2006 privind detașarea salariaților în cadrul prestării de servicii transnaționale, cu modificările și completările ulterioare, statul în care urmează să se realizeze detașarea transnațională, denumirea beneficiarului/ utilizatorului la care urmează să presteze activitatea salariatul detașat, precum și natura acestei activități;
f) data la care începe și data la care încetează detașarea pe teritoriul unui stat care nu este membru al Uniunii Europene sau al Spațiului Economic European, statul în care urmează să se realizeze detașarea, denumirea beneficiarului/utilizatorului la care urmează să presteze activitatea salariatul detașat, precum și natura acestei activități;
g) funcția/ocupația conform specificației Clasificării Ocupațiilor din România (COR) sau altor acte normative;
h) datele din actele de studii de lungă durată ale persoanei, precum și datele privitoare la profilul/specializarea/calificarea, conform actelor/certificatelor de calificare;i) datele de identificare ale utilizatorului, în cazul contractelor de muncă temporară;
j) tipul contractului individual de muncă;
k) durata timpului de muncă și repartizarea acestuia, în cazul contractelor individuale de muncă cu timp parțial;
l) salariul de bază lunar brut și sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
m) perioada, cauzele de suspendare și data încetării suspendării contractului individual de muncă, cu excepția cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;n) data încetării contractului individual de muncă.

Scjhimbarea locului de munca necesita fie o decizie unilaterala a angajatorului - detasare/delegare - , fie un act aditional la c.i.m.
multumesc!