Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firmele de recrutare ptr bone si menajere nu trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firmele de recrutare ptr bone si menajere nu trebuie sa respecte legile?

Buna ziua. Sunt foarte multe firme de recrutare , ptr bone si menajere, pentru familii. Canditatele completeaza niste teste psihologice ( luate de pe net), dupa un intreviu prealabil cu unul din angajatii firmei de recrutare. Apoi, se cauta oferte de munca, ce corespund cerintelor ambelor parti. Dar, dupa parerea mea, exista foarte multe lacune in activitatea acestor firme, in sensul ca , totul se rezuma la un interviu fata in fata cu familia care doreste sa te angajeze, la care asista unul dintre angajatii firmei de recrutare. Sa presupunem ca ajungi la un consens cu familia respectiva, se semneaza un fel de contract, in care se specifica pe ce post te angajeaza, care sunt atributiile , programul de lucru si salariul stabilit. Odata semnat acest soi de contract, firma incaseaza cate un comision de la fiecare din cele doua parti : angajat si angajator. Insa, de cele mai multe ori, cand ajungi la "locul de munca", incep ca apara tot felul de ....neconcordante, care nu au fost specificate la interviu, de catre angajator, cum ar fi :, de Ex : concediul ( daca ti se mai acorda , desi la interviu familia respectiva spune da ca, si ca va fi platit) ti se da, dar ...nu mai mult de 1-2 zile , si ca nu iti poate plati cele doua zile de concediu, ptr ca ei, de fapt, nu se pot lipsi de tine si le incurci programul. Alt ex : familia spune ca are 4 membri , ptr care tu vei face menaj. Cand ajungi acasa la ei, constati ca mai exista si parintii unuia dintre soti, care locuiesc in aceeasi locuinta, deci iata ca sunt 6 membri, nu 4. Una este sa faci curat , sa speli si sa calci dupa 4 persoane, dintre care 2 , de regula, sunt copii, si alta este sa faci menajul pentru 6 persoane. Si, colac peste pupaza, unul sau ambii din copii intra in vacanta (desi nu a fost vorba de serviciii de bona!! ) si esti rugata sa te ...ocupi si de copii : joaca, mancare, supraveghere, etc. Fara vreun ban in plus fata de salariul stabilit ptr menaj! Daca le spui ca una s-a discutat la interviul de la firma de recrutare si s-a stabilit, si altele sunt cerintele lor acasa, de regula se supara si-ti spun ca nu mai au nevoie de tine, daca nut-i convine. Sunt unii angajatori, care au o firma, si-ti spun ca te angajeaza cu cotntract, dar iti scad din salariu ptr acest lucru, adica tot tu, iti platesti taxele pe care ar trebui sa le plateasca angajatorul ( pe langa taxele oprite prin contract angajatului!!!!!) De ce firmele de recrutare din acest domeniu nu faciliteaza angajari cu contract de munca, sau sa prevada in contractul incheiat intre parti, la interviul dintre viitorul angajat si angajator o clauza prin care angajata sa fie protejata de astfel de practici , care sunt doar in defavoarea ei? De ce acest tip de angajari, desi exista cu miile, nu sunt reglementate de o lege , care sa protejeze angajatele? Si din punct de vedere financiar si legal. Pt ca la interviu, candidatelor li se cere Cazierul si analizele medicale, pe care angajaorii le vad, le studiaza. Candidatele nu stiu in casa cui intra, de fapt. Cu respecat, Mihaela
1. Nimeni nu este mai presus de lege.

2. În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Așa este, Constituția si legislația muncii ne oferă multe drepturi. Dar, se pare ca aceste firme de recrutare nu au nici o treaba cu acestea, ba îți si spun ca ei " nu fac angajări, ci numai intermediază întâlnirile si intelegerile dintre parti". Si, bineînțeles, ptr asta, incaseaza.....comisioane (pe chitanta, nu oricum