Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare în Germania, legea aplicabilă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare în Germania, legea aplicabilă

In momentul detasarii in germenia se poate aplica legea Milog(BGBI. I 2014 S. 1348) sau ramana legea detasarii din tara conform CM. ?
Admin, administrator
În situaţia detaşării lucrătorilor români în ţările U.E., sunt prioritare reglementările Directivei 96/71/CE privind detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii. De asemenea, fac parte din dreptul nostru intern în materie, începând cu 1 mai 2010, Regulamentul (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială, precum şi Regulamentul (CE) nr. 987/2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004.

În relaţiile cu statele membre ale Spaţiului Economic European (Islanda, Norvegia şi Liechtenstein) şi cu Elveţia se aplică în continuare prevederile Regulamentelor Consiliului (CEE) nr.1408/71 referitoare la aplicarea sistemelor de securitate socială salariaţilor, lucrătorilor independenţi şi membrilor familiilor acestora care se deplasează în interiorul Comunităţii şi nr. 574/72 care stabileşte modalităţile de aplicare a Regulamentelor Consiliului (CEE) nr. 1408/71

Despre Legea privind salariul minim (cunoscută ca MiLoG) și Legea privind detașarea angajaților (AentG) cititi aici
[ link extern ]
vasilegabriel a scris:

Nu sunt sofer,sunt angajat ca lacatus mecanic la o firma din Romania si detasat intr-o fabrica din Germania.
Am 2 acte aditionale la contract : 1 cu diurna pe Romania 2.5*35 euro si 1 act aditional cu legea Milog.Dupa care cele 2 acte aditionale ar trebui sa fiu platit?
Firma romaneasca ar trebui sa imi plateasca salarul minim in tara plus diurna sau ar trebui sa imi dea salarul minim pe ec din Germania ? Cum si de cine ar trebui platite orele suplimentare pe care le lucrez ?

Diurna nu are nicio legatura cu legea Milog, se acorda aparte de salariu.
Ca sa inteleg si eu normal ar fi sa imi fie platit salariul si diurna din tara conform legii ?
Pentru salariu se acorda cel putin salariul minim din Germania intrucat sunteti detasat.
Pentru diurna, diurna stabilita in actul aditional.
Cornel Vasile, Consilier juridic