Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentară neplătită
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentară neplătită

Am divorat acum 9 luni iar fostul se sustrage de la plata pensiei pt fata ce pot face eu avand dom in alt jud
Admin, administrator
Apelati la un executor judecătoresc în vederea executării lui silite.
Puneți în executare hotărârea prin care fostul soț a fost obligat la plata pensiei de întreținere, iar dacă acesta nu va plăti de bună voie va fi executat silit.
De asemenea, puteți formula o plângere penală pentru abandon de familie.
Art. 378 din Codul penal
Abandonul de familie
(1) Săvârșirea de către persoana care are obligația legală de întreținere, față de cel îndreptățit la întreținere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferințe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea, cu rea-credință, a obligației de întreținere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credință, timp de 3 luni, a pensiei de întreținere stabilite pe cale judecătorească, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.