Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Formula calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Formula calcul salariu

Am o curiozitate: mama mea e angajata la o firma unde se lucreaza in weekend, in august a avut concediu medical 22-28, liberele din sapt 21-27 erau 21 si 25, dar pe 21 a lucrat pentru ca in saptamana anterioara a luat in avans liberul de pe 21, codul bolii a fost 01, in ultimele 6 luni salariul net a fost 1800x4+2200x2. Cat ar trebuie sa primeasca pentru luna august salariu,integral avand 1800 net lunar? As dori sa ma ajutati cu o formula calcul salariu. Multumesc.
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

Pentru un calcul corect trebuie sa precizati veniturile brute si absentele din cele 6 luni anterioare, daca primeste tichete de masa, daca are persoane declarate in intretinere,
Luna august are 22 zile lucratoare, din care 5 au fost in medical. Ar trebui sa precizati si daca a lucrat mai mult de 17 zile lucratoare, cate weekenduri, daca are alte sporuri.
ana-cer a scris:

Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

Pentru un calcul corect trebuie sa precizati veniturile brute si absentele din cele 6 luni anterioare, daca primeste tichete de masa, daca are persoane declarate in intretinere,
Luna august are 22 zile lucratoare, din care 5 au fost in medical. Ar trebui sa precizati si daca a lucrat mai mult de 17 zile lucratoare, cate weekenduri, daca are alte sporuri.

Are 17 zile lucratoare in afara de perioada cu medicalul, weekend-urile din aceasta luna fără 26-27 le-a avut libere, salariul brut pentru fiecare din ultimele 6luni e 2544 lei, unde in doua dintre aceste luni a primit bonus/spor 400 lei net in plus(iunie,iulie), nu a avut absente in aceste ultime 6 luni. Nu primeste tichete, nu are persoane in întreținere.
Ma puteti ajuta cu un calcul?
Multumesc anticipat!
avocatnetforumuser, utilizator
Toate calculele de salarii se fac cu sume brute. Bonusul de 400 lei net presupune ca e alta suma la brut si de asta am nevoie pentru un calcul corect. In lunile iunie si iulie salariul brut a fost de 2544+bonus brut. Bonusul este venit salarial din care s-au retinut toate contributiile si impozit.
ana-cer a scris:

Toate calculele de salarii se fac cu sume brute. Bonusul de 400 lei net presupune ca e alta suma la brut si de asta am nevoie pentru un calcul corect. In lunile iunie si iulie salariul brut a fost de 2544+bonus brut. Bonusul este venit salarial din care s-au retinut toate contributiile si impozit.

Salariul brut e 2544+503 brut bonusul doar pt iunie si iulie.
Multumesc.
Calcul indemnizatie CM
venituri brute 6 luni anterioare = 2544 x 6 + 503 x 2 = 16270
zile lucrate 6 luni anterioare = 21 iul + 20 iun + 22 mai + 19 apr + 23 mar + 20 feb = 125
media zilnica = 16270 : 125 = 130,16
procent indemnizatie = 75%
nr.zile lucratoare CM angajator = 4 (22,23,24,25 august)
nr.zile lucratoare CM din FNUASS = 1 (28 august)
indemnizatie CM angajator = 130,16 x 4 x 75% = 390
indemnizatie CM din FNUASS = 130,16 x 1 x 75% = 98

FLUTURAS august 2017
Salariu incadrare = 2544
Total zile lucratoare/luna = 22
Lucrat 17 zile = 2544/22 x 17 = 1.966
CM angajator 4 zile = 390
CM FNUASS 1 zi = 98
Venit Brut = 1966 + 390 + 98 = 2.454
CAS = 1966 x 10,5% + (35% x 3131) /22 x 5 x 10,5% = 233
Somaj = 1966 x 0,5% = 12
CASS = 1966 x 5,5% = 108
Venit Net = 2454 - 233 - 12 - 108 = 2.101
Deducere personala 0 pers. = 110
Venit baza calcul impozit = 2101 - 110 = 1.991
Impozit = 1991 x 16% = 319
Salariu net lunar = 2101 - 319 = 1.782

Daca a lucrat in zilele de 26 si 27 august, se acorda spor de weekend cu un procent stabilit in CIM sau CCM sau regulamentul intern. Nu ati precizat acest procent, dar calculul este asa:
spor = 2544/22 x 16 ore x N%
unde N este procentul de spor.
Suma de spor se aduna la total brut si se recalculeaza toate contributiile si impozitul conform formulelor de mai sus.