avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... gratuitate cfr pt. pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

gratuitate cfr pt. pensionari

Buna ziua,
Sotul meu este pensionar cu pensie anticipata partial,beneficiar al Legii 118 si incadrat in gradul II de handicap.Primeste bilete de tren gratuite doar in baza Legii 118,adica 12 calatorii=6 drumuri dus intors.Ma interesa daca nu s-ar putea cumula calatoriile la care ar avea dreptul in fiecare din cele 3 situatii?
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2009
drov, utilizator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 17:01, 4 Octombrie 2009
Pentru recuperarea creantelor banca actioneaza in instanta persoana si organizeaza licitatia in baza unei hotarari judecatoresti?Ma refer la creditele imobiliare.
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2009
drov, utilizator
Nu, doamna, sotul dvs. nu poate primi mai mult de 6 calatorii dus-intors pe CFR, ca beneficiar al prevederilor Decretului-Lege nr. 118/1990 (daca a optat sa le primeasca in aceasta calitate).

In privinta celei de-a doua intrebari, marturisesc faptul ca nu o inteleg prea bine.
Oricum, contractul de credit este titlu executoriu, o banca nu are nevoie de o hotarare judecatoreasca in plus.
Executarea silita se face potrivit prevederilor dreptului comun in materie, respectiv potrivit art. 371 ind. 1 si urm. Cod procedura civila.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stimata Doamna Consilier, Gabriela Pintea:love1:

Daca am primit decizia de pensionare la limita de varsta , emisa la data de 3 septembrie 2009, voi primi tichete de calatorie CFR pentru perioada septembrie- decembrie 2009?:hm:daca da, cate am dreptul?

Trebuie sa fac o cerere la casa de pensii?

Sau ,daca am dreptul pentru aceasta perioada de 4 luni din anul 2009, le voi primi odata cu taloanele de pensie?

Multumesc anticipat,=D>


tied
Cand veti primi prima pensie veti primi si toate tichetele CFR pe 2009, indiferent cate luni mai sunt din acest an.
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

Cand veti primi prima pensie veti primi si toate tichetele CFR pe 2009, indiferent cate luni mai sunt din acest an.


da? interesant.....toate?
adica la fel ca toata lumea care are decizii din ianuarie?

incredibil !

sigur dumneavoastra cunosteti legislatia....pe mine ma mira ,pt ca statul in general ne nedreptateste ...Nu este culant....
multumesc mult,


tied

Alte discuții în legătură

Cu cat se reduce varsta de pensionare? petea petea La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact? (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt beneficiar al indemnizatiei conform dl 118/1990. ... ietam ietam Buna ziua! Sunt beneficiar al indemnizatiei conform DL 118/1990. In acelasi timp, sunt proaspat pensionar limita de varsta sistem public de pensii. Potrivit ... (vezi toată discuția)
Tichete gratuite pensionari crocolina3 crocolina3 Buna seara, Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am o nelamurire legata de folosirea tichetelor gratuite cfr. Mama mea are aceste tichete de culoare verde si as ... (vezi toată discuția)