Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... SENTINTA DIVORT SPANIA PT INREGISTRARE DIVORT SI ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

SENTINTA DIVORT SPANIA PT INREGISTRARE DIVORT SI RECUNOASTERE IN ROMANIA

Stimat/a domna domn

Am trimis in bucuresti la tribunal prin Registrul civil din Navodari dosarul cu sentinta de divort in limba spaniola in original si copia acesteia apostilata in madrid cu apostila de la haga spaniola, si au trimis o inapoi spunind ca lipseste :

RASPUNSUL OFICIAL AL DEPABD Bucuresti pentru inscrierea mentiunii

-prezentarea in original a sentintei de divort apostilata haga
- prezentarea stampilei tribunalului care a pronuntat divort final
- traducerea sentintei in romana legalizata la un notar
- declaratia de la fosta sotie . care nu vrea sa dea nici o declaratie pe cale amiabila

va rog sa imi explicatie despre ce stampila de tribunal e verba, vorbim de tribunalul civil din spania sau de unul din romania ?
si apostila in spania se pune numai pe copia legalizata, niciodata direct pe actul original spaniol, asa ca …cum pot explica asta tribunalului din bucuresti ?
ce solutii am ?
sau e vorba de apostila romaneasca pe sentinta de divort tradusa si legalizata ?

va multumesc anticipat

Anca

Buna ziua am divortat an spania si am apostilla de la haga si legalizada pe divort si miau raspuns ca nui originalu ...nu stiu ce sa fac si cum sa rezolv problema ca alt original nu am .ma poate ajuta cineva va rog frumos