Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... O sală de sport,mică, necesită avizare securitate ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

O sală de sport,mică, necesită avizare securitate la incendiu?

Este vorba de o sală deEd.fizică,gimnastică și sport școlar,proiectată și costruită în 2006-2008 prin CNH, cu o sala mică de 300 mp pentru exerciții fizice elevi, vestiare,wc,cabine duș,construcție distinctă,care înainte de obținerea autorizației de construcție a obținut obligatoriu mai multe avize ,inclusiv aviz PSI de securitate la incendiu.Această construcție distinctă utilizată de școală,proprietatea primăriei, are nevoie de avizare /autorizare securitate la incendiu? Dacă ,DA,cine trebuie să se ocupe de aviz PSI?
Petru.Galea, utilizator
HG nr.571/ 2016 mentioneaza:
ANEXA Nr. 1 Categoriile de construcţii şi amenajări care se supun avizării şi autorizării privind
securitatea la incendiu
I. Clădiri:
c) în care sunt amplasate încăperi sau grupuri de încăperi, definite conform reglementărilor tehnice specifice domeniului securităţii la incendiu ca „săli aglomerate”, indiferent de aria construită, regimul de înălţime ori destinaţie;
Fiind vorba de o concentrare posibila de persoane in timpul orelor de sport, este nevoie de autorizatie privind securitatea la incendiu, in conditiile in care detineti aviz PSI de securitate la incendiu.