Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiunea in revendicare imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiunea in revendicare imobiliara

Buna ziua,
Este sau nu imprescriptibila actiunea in revendicare imobiliara?
In acest sens,in literatura juridica de specialitate am vazut opinii contrare-C.Barsan este in sensul imprescriptibilitatii acestei actiuni,iar autori ca G.Boroi,E.Chelaru spun ca aceasta actiune este prescriptibila in termen de 30 de ani...;)As vrea sa aflu si opiniile dvs. in acest sens.
Va multumesc anticipat tuturor!
O zi cat mai buna!:)
Dupa pararea mea, fiind o actiune patrimoniala, legat de dreptul de proprietate, ea trebuie sa fie imprescriptibila. Totusi, daca intervine uzcapiunea (de aici vin probabil cele 30 de ani), ea nu va fi admisibila.
Miklos MUHI a scris:

Dupa pararea mea, fiind o actiune patrimoniala, legat de dreptul de proprietate, ea trebuie sa fie imprescriptibila. Totusi, daca intervine uzcapiunea (de aici vin probabil cele 30 de ani), ea nu va fi admisibila.

Da,de-acord.Proprietarul isi poate pirde totusi proprietatea,daca o alta persoana a dobandit-o prin uzucapiune...;)
Proprietatea se poate dobandi si prin uzucapiune....deci daca cineva nu revendica acel imobil in timp util , are sanse sa nu-l mai aiba in proprietate.
Regula este ca actiunea in revendicare imobiliara e imprescriptibila .(dintre exceptii , amintesc avulsiunea , prescriptibila in termenul de 1 an ).

Iar prescriptia achizitiva paralizeaza actiunea in revendicare.
Actiunea in revendicare este imprescriptibila asa cum a aratat colega Stoica Ioana.
Asta presupune ca o poti introduce oricand.
Uzucapiunea nu intrerupe si nici nu schimba caracterul imprescriptibil al actiunii in revendicare. O paralizeaza ... sau .. cum se spune in cursuri .. este o sanctiune la adresa proprietarului nediligent .. care .. desi invoca dreptul sau de proprietate -nimeni necontestand imprescriptibilitatea sa-... nu il mai poate dobandi fiind preferat neproprietarul diligent.