Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate teren

Exista undeva o prevedere care spune ca dreptul de proprietate asupra unui teren stapinit peste 30 de ani, nu mai poate fi atacat?
aveti dreptul la actiune in revendicare imobiliara - care este imprescriptibila.
Da. Este vorba de uzucapiune( prescripţia achizitivă) = un mod de dobândire a dreptului de proprietate asupra unui bun prin posedarea neîntreruptă a acestuia în termenul şi condiţiile legii.

Uzucapiunea de 30 de ani, este reglementată de art. 1890 din codul civil.

Efectul uzucapiunii de 30 de ani se va produce dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:
- să fi existat o posesie utilă
durata posesiunii să fie de 30 de ani.
Uzucapiunea de 30 de ani va pitea fi invocată şi de cel care a fost conştient, încă de la intrarea în posesie, cu privire la calitatea sa de neproprietar.

Uzucapiunea are ca efect dobândirea de către posesor a dreptului de proprietate asupra bunului posedat.
Uzucapiunea se poate invoca pe cale de acţiune, de exemplu printr-o acţiune în constatare, sau pe cale de excepţie, opunându-se adevăratului propritar care a intentat împotriva popesorului uzucapant o acţiune în revendicare.

O zi bună vă doresc!:)
florisiris, utilizator
Da, art. 1890 cod civil-uzucapiunea de 30 de ani. Pentru a putea invoca azucapiunea insa sunt necesare anumite conditii, cum ar fi acelea ca , sa fi posedat terenul terenul tim de 30 de ani in mod neintrerupt, netulburat si sub nume de proprietar, respectiv posesia sa nu fi fost tulburata, viciata, clandestina. adevaratul proprietar sa nu fi inteprins niciunact prin care sa incerce sa reintre in posesia de drepta terenului, sa fi ramas deci in pasivitate.