avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis

Buna ziua!Eu am permisul luat in Romania acum aproape 2 ani iar de curand am primit suspendare o luna pe motivul depasirii distantei dintre autovehicule.Daca eu am permis de Romania iar acolo perioada de proba este un an pot fi obligata sa fac curs de perfectionare pt incepatori aici?(in conditia in care perioada de proba in Germania este de 2 ani nu de 1)
Cel mai recent răspuns: Gheorghe Florin , Consilier juridic 21:49, 3 Septembrie 2017
Georgy15 a scris:

Buna ziua!Eu am permisul luat in Romania acum aproape 2 ani iar de curand am primit suspendare o luna pe motivul depasirii distantei dintre autovehicule.Daca eu am permis de Romania iar acolo perioada de proba este un an pot fi obligata sa fac curs de perfectionare pt incepatori aici?(in conditia in care perioada de proba in Germania este de 2 ani nu de 1)

Da inteleg ca permisul v-a fost suspendat in Germania?
Permisul este emis de Romania si nu a fost preschimbat?
Despre ce distanta dintre autovehicule este vorba?
La diGheorghe Florin a scris:

Georgy15 a scris:

Buna ziua!Eu am permisul luat in Romania acum aproape 2 ani iar de curand am primit suspendare o luna pe motivul depasirii distantei dintre autovehicule.Daca eu am permis de Romania iar acolo perioada de proba este un an pot fi obligata sa fac curs de perfectionare pt incepatori aici?(in conditia in care perioada de proba in Germania este de 2 ani nu de 1)

Da inteleg ca permisul v-a fost suspendat in Germania?
Permisul este emis de Romania si nu a fost preschimbat?
Despre ce distanta dintre autovehicule este vorba?

La distanta de 20 m la viteza de 139 de km in conditiile in care distanta trebuia sa fie nu mai mica de 69.5 m...este emis de Romania si nu a fost schimbat.Si am primit amenda in Germania 240 de euro si 2 puncte si o luna suspendare drept de conducere.Eu locuiesc in Germania cu anmeldung
Georgy15 a scris:

La diGheorghe Florin a scris:

Georgy15 a scris:

Buna ziua!Eu am permisul luat in Romania acum aproape 2 ani iar de curand am primit suspendare o luna pe motivul depasirii distantei dintre autovehicule.Daca eu am permis de Romania iar acolo perioada de proba este un an pot fi obligata sa fac curs de perfectionare pt incepatori aici?(in conditia in care perioada de proba in Germania este de 2 ani nu de 1)

Da inteleg ca permisul v-a fost suspendat in Germania?
Permisul este emis de Romania si nu a fost preschimbat?
Despre ce distanta dintre autovehicule este vorba?

La distanta de 20 m la viteza de 139 de km in conditiile in care distanta trebuia sa fie nu mai mica de 69.5 m...este emis de Romania si nu a fost schimbat.Si am primit amenda in Germania 240 de euro si 2 puncte si o luna suspendare drept de conducere.Eu locuiesc in Germania cu anmeldung


In Germania perioada de proba este 2 ani de cand iei permisul.Asta ma intereseaza daca va trebui sa ma adaptez perioadei din Germania desi permisul este eliberat din Romania?Pt ca,conform Romaniei eu am trecut de perioada de proba de 1 an.
Daca ar fi sa discutam de legile din Romania si sa mergem pe reciprocitate, si in Germania ar trebui ca sanctiunile si permisul sa se transmita autoritatilor emintente iar acestea sa aplice sanctiunile conform cu legislatia RO. Deci si "perioada de proba" sa fie ca atare.
Totusi in situatia in care dvs. locuiti si sunteti rezident in Germania nu cunosc cum se procedeaza intrucat carnetul trebuie livrat Politiei pe raza careia locuiti si care va are in evidente.
Tare mi-e teama ca nu cumva permisul sa ajunga la politia romana ce va emis carnetul...

OUG 195/2002 Art. 115 alin (1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce sau anularea permisului de conducere se dispune de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane si in cazul in care impotriva titularului acestuia s-a hotarat o astfel de masura de catre o autoritate straina competenta pentru o fapta savarsita pe teritoriul altui stat, in conditiile stabilite prin Conventia europeana cu privire la efectele internationale ale interzicerii exercitarii dreptului de a conduce un vehicul cu motor, adoptata la Bruxelles la 3 iunie 1976, ratificata de Romania prin Legea nr. 126/1997.

ROUG 195/2002 Art. 190. – (1) În cazurile prevăzute de lege, o dată cu constatarea faptei, poliţistul rutier sau, după caz, poliţistul de frontieră, reţine permisul de conducere, eliberând dovadă înlocuitoare cu sau fără drept de circulaţie, după caz.
(3) Raportul de reţinere, precum şi documentele sau plăcuţele cu numărul de înmatriculare reţinute unui conducător de autovehicul care posedă permis de conducere sau certificat de înmatriculare eliberate de o autoritate străină, se trimit poliţiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române pentru a fi trimise autorităţilor emitente.

ROUG 195/2002 Art. 219. (6) Prevederile alin. (1) – (5) se aplică şi în cazul titularului unui permis de conducere românesc pentru care, potrivit legii, a fost aplicată sancţiunea contravenţională complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce de către o autoritate competentă străină, ca urmare a săvârşirii de către acesta, pe teritoriul statului respectiv, a unei fapte pentru care se aplică această sancţiune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiunea pentru trecerea pe rosu in germania sub 1 secunda ergisela ergisela Buna ziua, as avea o intrebare si m-as bucura daca as primi un raspuns. Care este sanctiunea pentru trecerea pe rosu la semafor in Germania mai putin de 1 ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat 90 zile, pentru viteză Ecou Ecou Bună,am permisul suspendat pentru viteză pe o perioadă de 90 zile pentru viteză 156 km/h pe o restricție de 70 km/h. Am susținut examenul de 13 din 15 ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis uclaudiualexandru uclaudiualexandru Buna ziua. Pt redobandirea permisului ce trebuie sa fac daca a trecut perioada cu dovada. unde trebuie sa ma prezint? si in cat timp dupa dovada trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)