avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizare timp lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizare timp lucru

Pentru un contabil care trece de la 1 ora/zi la 20 ore /luna cu repartizarea timpului in 5 zile a cate 4 ore zi si 1 zi din acestea cade intr-un weekend se calculeaza sporul?
Cel mai recent răspuns: camila2013 , utilizator 21:53, 10 Septembrie 2017
I se poate acorda un spor de weekend, oricat de mic (cum ar fi 5 lei) sau se specifica in grafic ca se decaleaza cu zilele nelucratoare.

De exemplu, se specifica in CIM ca cele 5 zile sunt consecutive lucratoare incepand cu data de 10 a lunii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
camila2013 a scris:

Pentru un contabil care trece de la 1 ora/zi la 20 ore /luna cu repartizarea timpului in 5 zile a cate 4 ore zi si 1 zi din acestea cade intr-un weekend se calculeaza sporul?


1. Puteti trece asa ceva in c.i.m., numai daca exista si mentiunea inegal.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

3.Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.
Intreb deoarece mai nou ITM doreste sa se specifice in clar timpul de munca, iar eu ca si contabil sincer trebuie sa-mi stabilesc un orar dar nu in zilele nelucratoare.Deci pentru a trece 20 ore in luna trebuie sa declar si inegal?

Multumesc

Nu vreau spor ,trebuie doar sa mentionez zilele lucratoare.
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 5 Septembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Puteti mentiona in c.i.m., timpul de munca : 20 ore/luna, inegal.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in weekend nicmauma nicmauma Buna ziua, Sotia mea lucreaza int-un stand de Sushi. La inceput a lucrat in ture dar acum s-a schimbat totul. Sotia lucreaza doar dimineata, de la 6am la ... (vezi toată discuția)
Cum specific in cim programul de lucru 12 cu 36 ? alinaemi alinaemi Buna ziua, Am nevoie sa intocmesc CIM unei coafeze care va lucra \\"o zi cu o zi\\" mai precis 12 cu 36 (inclusiv in weekend - depinde cum pica - sambata ... (vezi toată discuția)
Contract de munca Magda B Magda B Zile libere in cazul contractului de munca...weekend in special.. (vezi toată discuția)