Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizare timp lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizare timp lucru

Pentru un contabil care trece de la 1 ora/zi la 20 ore /luna cu repartizarea timpului in 5 zile a cate 4 ore zi si 1 zi din acestea cade intr-un weekend se calculeaza sporul?
I se poate acorda un spor de weekend, oricat de mic (cum ar fi 5 lei) sau se specifica in grafic ca se decaleaza cu zilele nelucratoare.

De exemplu, se specifica in CIM ca cele 5 zile sunt consecutive lucratoare incepand cu data de 10 a lunii.
camila2013 a scris:

Pentru un contabil care trece de la 1 ora/zi la 20 ore /luna cu repartizarea timpului in 5 zile a cate 4 ore zi si 1 zi din acestea cade intr-un weekend se calculeaza sporul?

1. Puteti trece asa ceva in c.i.m., numai daca exista si mentiunea inegal.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

3.Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.
Intreb deoarece mai nou ITM doreste sa se specifice in clar timpul de munca, iar eu ca si contabil sincer trebuie sa-mi stabilesc un orar dar nu in zilele nelucratoare.Deci pentru a trece 20 ore in luna trebuie sa declar si inegal?

Multumesc

Nu vreau spor ,trebuie doar sa mentionez zilele lucratoare.
Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Puteti mentiona in c.i.m., timpul de munca : 20 ore/luna, inegal.
Multumesc