Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Program de liniste la bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Program de liniste la bloc

In ce conditii imi pot renova apartamentul avand in vedere ca se vor produce zgomote de diversa intensitate? Problema mea este urmatoarea: Am achizitionat un apartament care trebuie renovat. Am intrebat seful de asociatie care este programul de liniste stabilit. A venit o echipa de muncitori care au executat o parte din lucrarile ce implicau zidit, tencuit, finisat, indreptat tavane etc. Nu am mai continuat apoi, deoarece am avut alte prioritati. Noi locuim momentan in alt apartament. Dupa o perioada, trecand pe la apartamentul cumparat, am observat ca lucrarile efectuate de "meseriasi" au fost facute "in bataie de joc". Tencuiala s-a crapat, s-a umflat etc. Sotul s-a apucat de dat jos tencuiala pusa de acesti domni si a inceput sa faca el lucrarile. Bineinteles ca a respectat programul de liniste. Era normal procedeze asa. A folosit bormasina pentru a da 15 gauri in pereti. Dar...s-a confruntat cu o alta problema. Un vecin de la scara de langa noi a venit la usa noastra si a dat cu piciorul in usa spunand "Iesi afara sa-ti vad fata!". Sotul meu a intrerupt lucrul, s-a uitat pe vizor si a refuzat sa iasa pentru ca nu stia ce intentii are domnul respectiv. Nu avea un ton prietenos. La cateva zile dupa incident, am vizitat apartamentul impreuna cu sotul pentru a lua niste lucuri de acolo. La ora 12:05 noaptea am iesit si la usa blocului ne asteptau doi agenti de politie impreuna cu vecinul care fusese la usa. Vecinul reclamase zgomotele produse de bormasina. A ameninta ca are un copil mic si ca merge la psihilog cu el pentu a obtine dovada ca este terorizat de bormasina. Agentii l-au legitimat pe sotul meu si pe vecin. Apoi ne-au spus sa rezolvam amiabil. Sotul le-a explicat cauza efectuarii lucrarii, faptul ca respecta programul de liniste si ca s-ar putea sa mai produca zgomote pana termina renovarea. In conditiile astea cum putem termina reparatiile? Sotul meu are un serviciu care necesita plecarea din localitate (1 luna acasa, 1 luna plecat). De asemenea, nici banii necesari efectuarii reparatiilor nu-i avem "toti gramada". Face cat poate in luna in care vine acasa. Deci nu putem termina rapid. Am aflat ca domnul care a reclamat a lucrat in Politia locala comunitara. Am ajuns sa ne temem si noi de faptul ca dansul poate recurge in continuare la amenintari sau cine stie ce demersuri ar putea face pentru a alimenta in continuare conflictul, mai ales ca atunci cand sotul i-a spus ca a batut cu piciorul in usa, dansul a raspuns de fata cu mine "Si ce?! Ai martori?!". Unii vecini au afirmat ca s-au mai efectuat lucrari in bloc, chiar deasupra apartamentului vecinului si s-au folosit diverse aparate. Nu suntem noi cei care producem zgomote de fiecare data, insa da vina pe noi deoarece peretii rezoneaza si zgomotul se propaga. Tot vecinii afirmau ca domnului ii place sa creeze conflicte, certuri mereu. Ce masuri legale putem lua pentru a nu avea probleme? Am ajuns si noi in situatia de a ne teme, de a ne simti teorirzati pentru ca avem de terminat reparatiile si nu putem face asta din cauza amenintarilor si reclamatiilor domnului respectiv. Va multumesc!
Noiela, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns, doamna avocat! Toate cele bune!