avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somera la 58 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somera la 58 ani

Pot fi somera cu 3 ani inainte de pensia la limita de varsta? Am lucrat 34 ani.
Sau trebuie obligatoriu sa ma pensionez anticipat partial daca indeplinesc conditiile pentru asta?
Multumesc.
Emilia Stoica
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:18, 2 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti fi somera.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 76/2002
art.34
(1) Șomerii prevăzuți la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizație de șomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activități autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referință, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condițiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă în a căror rază teritorială își au domiciliul sau, după caz, reședința, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
......

Norme de aplicare a Legii 76/2002
art.16
Prin nu îndeplinesc condițiile de pensionare conform legii, potrivit art. 34 alin. (1) lit. c) din lege, se înțelege:
a) neîndeplinirea condițiilor legale de pensionare pentru limita de vârsta;
b) situația în care persoana nu beneficiază de pensie de invaliditate;
c) nesolicitarea pensionării anticipate, dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute de lege.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Şomaj sau pensionare anticipată ? MihAlex MihAlex În iulie împlinesc 60 ani. Dacă firma la care lucrez se închide, voi putea intra în somaj sau voi fi obligat să mă pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj alexandru42 alexandru42 Buna ziua, Va rog sa-mi precizati daca prevederea art. 34, al. 1, lit. c) din Legea 76/2002 se refera numai la pensionarea la limita de varsta, sau include ... (vezi toată discuția)
Somaj Ileana2013 Ileana2013 Firma la care lucrez e declarata falimentara , eu indeplinesc conditiile pentru pensionare anticipata partiala ( adica cu penalizare ). In aceste conditii, pot ... (vezi toată discuția)