Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somera la 58 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somera la 58 ani

Pot fi somera cu 3 ani inainte de pensia la limita de varsta? Am lucrat 34 ani.
Sau trebuie obligatoriu sa ma pensionez anticipat partial daca indeplinesc conditiile pentru asta?
Multumesc.
Emilia Stoica
Puteti fi somera.
Legea 76/2002
art.34
(1) Șomerii prevăzuți la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizație de șomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activități autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referință, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condițiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă în a căror rază teritorială își au domiciliul sau, după caz, reședința, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
......

Norme de aplicare a Legii 76/2002
art.16
Prin nu îndeplinesc condițiile de pensionare conform legii, potrivit art. 34 alin. (1) lit. c) din lege, se înțelege:
a) neîndeplinirea condițiilor legale de pensionare pentru limita de vârsta;
b) situația în care persoana nu beneficiază de pensie de invaliditate;
c) nesolicitarea pensionării anticipate, dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute de lege.
.....