Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În cazul existentei unui Testament, poate o persoana ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În cazul existentei unui Testament, poate o persoana sa pretindă dreptul legal la moștenire, pretinzând ca este și ea nepoata?

Avem un Testament făcut de ani de zile pentru doua nepoate. După moartea unchiului, autorul testamentului, a mai apărut un nepot, care își dovedește gradul de rudenie cu defunctul prin adopție, adica fratele defunctului a avut o fata adoptata, iar fiul ei pretinde acum ca și el trebuie luat în calcul ca moștenitor. În acest caz ce rost mai are testamentul dacă toate neamurile vin cu pretenții de moștenire? În cazul de fata nepotul nici măcar nu l-a cunoscut pe unchiul.
parintii, copiii, sotul sunt mostenitori rezervatari, astia conteaza, asa ca nu va incurca ca ii mai apare cate un nepot, chiar si frate daca ii apare.. nu mostenesc nimic.
Adică se va lua în calcul doar testamentul sau mai are drept la moștenire și acel nepot? În cazul în care și el este moștenitor legitim, cata cota din avere va primi acesta?
Prin acel testament sunt inlaturati de la succesiune toti mostenitorii care NU sunt rezervatari.
Rezervatari sunt: descendentii celui care lasa testamentul (copii/nepoti/stranepoti), sotul/sotia si parintii.
Celelalte rude> frati/surori, verisori, unchi, matusi, tantici sau alte neamuri, la revedere.