Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in munca in sistemul national de aparare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in munca in sistemul national de aparare

Buna ziua,
In urma admiterii in cadrul unei unitati din cadrul sistemului national de aparare am intampinat dificultăți in a gasi o solitie pentru recunoaștere ca si gradatie pentru vechimea in munca a perioadei in care am cotizat ca si angajat într-un alt stat al U.E. As dori sa stiu cum as putea proceda pentru a invoca tratamentul discriminatoriu in legatura cu tratamentul egal ce se aplica lucratorilor privind libera circulatie. Va multumesc pentru atentia acordata.
Regulamentul UE nr.492/2011 al Parlamentului European si al Consiliului din 5 aprilie 2001 privrivind libera circulație a lucrătorilor în cadrul Uniunii , la art.7 stipuleaza ca : Lucrătorul resortisant al unui stat membru nu poate fi tratat diferit, pe teritoriul celorlalte state membre, față de lucrătorii naționali, pe criterii de cetățenie, în ceea ce privește condițiile de încadrare în muncă și de muncă și, în special, în ceea ce privește remunerarea, concedierea și, în cazul în care rămâne fără un loc de muncă, reintegrarea profesională și reangajarea.

In acest context, perioada desfasurata de o persoana in tarile membre U.E. ar trebui sa fie recunoscuta in tara, implicit de catre un angajator, in temiul principiului egalitatii de tratament enuntat in Regulament, ca "vechime in munca" ce se ia in considerare la stabilirea cunatumului sporului de vechime sau a gradatiei de vechime.

In acest sens, puteti promova o actiune in instanta .