Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere comerciala echipament
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere comerciala echipament

Se achizitioneaza un echipament pentru un cabinet veterinar in val de 22000 lei de la un furnizor de marfa in baza unui contract de vz cump, in care se specifica ca in functie de nivelul vanzarilor primeste un discount pe perioada de un an in fiecare luna, pana la achitarea acestuia. Mentionez ca s-a platit doar un avans de 5000 lei restul sumei stingandu-se din aceste discounturi.
Pe facturile de discount scrie reducere comerciala pentru echipament.
Va rog o monografie contabila pentru aceasta speta, firma este platitoare de impozit pe micro.
Potrivit Ordin 1802/2014:

(22) Reducerile comerciale primite ulterior facturării unor imobilizări corporale şi necorporale identificabile reprezintă venituri în avans (contul 475 "Subvenţii pentru investiţii"), fiind reluate în contul de profit şi pierdere pe durata de viaţă rămasă a imobilizărilor respective.

- reducerea comerciala: 404 = 475

- aceasta reducere se va trece lunar pe venit prin 475 = 7584 pe durata de viaţă rămasă a imobilizărilor respective.

Acest venit din 7584 este neimpozabil:

Cod fiscal:

ART. 53 - Baza impozabilă

(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:

d) veniturile din subvenții;
Ioan Petru Butariu, Contabil
Atunci amortizarea ramane la valoarea initiala pe durata de functionare , sau scade se ea?

Multumesc!
Da, va ramane la valoarea initiala, si se va "compensa" cu veniturile din subventii.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Totusi este o reducere comerciala primita in functie de achizitia de produse care diminueaza valoarea acestui echipament. Practic valoarea acestui echipament in timp de 1 an se va achita ,numai din aceste reduceri , asa prevede contractul . De ce sa nu o impozitez la micro, nu este subventie?
Pt ca veniturile din subventii nu intra in baza de impozitare. Daca ati fi cumparat echipamentul direct cu pretul redus nu ati fi avut nici cheltuieli cu amortizarea asa mari si nici venituri din subventii. Deci nu exista pt ce sa se plateasca un impozit.
Ioan Petru Butariu, Contabil