Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare condiționata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare condiționata

buna ziua!sotul meu a fost condamnat pt o perioada de 6 luni in data de 15.03.2017
a fost admis pt eliberarea conditionata abia pe 1.09.2017 afisarea a fost verificata pe internet,iar faxul a fost primit in cadrul penitenciarului pe data de 5.09.2017(astazi)...iar foaia minuta de eliberare a avut data de pe 4.09.2017.iar pe el l-a pus sa semneze abia in data de 5-daca semna de ieri maine ar fi trebuit sa iasa avnd in vedere ca se fac eliberari doar marti si miercuri .cu termen de contestatie in 3 zile...asta ar insemna vineri,doar ca vineri nu se fac liberari,decat marti si miercuri (12.13.09.2017) pedeapsa lui expira pe data de 15.09.2017-acum intrebarea noastra este ar fi bine sa iasa pe 12 sau sa stea sa si execute pedeapsa toata pana la data de 15?condamnatul fiind recidivist a mai beneficiat in urma de liberare conditionata.in momentul condamnarii de 6 luni tribunalul a specificat urmatoarele:
pentru săvârşirea infracţiunii de favorizarea făptuitorului, , prev. de art. 264 al. 1 C.pen- 1969 ., cu aplic. art. 37 lit a c.pen -1969 şi art 5 din NCP , prin recalificare din infracţiunea prev. de art. 269 al. 1 C.pen., cu aplic. art. 41 al. 1 C.pen. la pedeapsa de 6 luni închisoare . În baza art 61 cod penal 1969 menţine beneficiului liberării condiţionate pentru restul de pedeapsă de 655 zile rămas de executat din pedeapsa de 5 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr 41/2010 a TRIBUNALULUI BACĂU.
dupa ce v-a iesi din detentie i ise v-a revoca din nou aceste 655 de zile?
salut! trebuie sa furnizezi mai multe detalii.... cand a fost ultima data condamnat? cu ce pedeapsa si pt ce fapta? cat a executat si cat mai are (desi se cam intelege din ce spui ca mai are 655 zile)? din cate vad instanta mentine eliberarea cond. raspuns la prima intrebare....sa stea pana pe 15!!!:)
A fost in 2008 si a fost eliberat in 2011 pe baza eliberarii conditionate-În baza art. 2 alin. 1,2 din Legea 143/2000 modificată prin Legea 522/2004 cu aplic. art. 41 alin. 2 cp, art. 74 lit. c cp şi art. 76 lit. a cp condamnă inculpatul GHINEŢ IONUŢ, la pedeapsa de 5 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de mare risc . În baza art. 65 cp aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II a şi b cp, pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale În baza art. 8 din Legea 39/2003 cu referire la art. 323 alin. 1,2 cp, art. 74 lit. c şi art. 76 lit. c cp condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de constituire a unui grup în vederea săvârşirii de infracţiuni. În baza art. 33 lit. a şi 34 lit. b şi art. 35 alin.1 cp contopeşte pedepsele aplicate urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea de 5 ani închisoare şi 2 ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II a şi b cp după executarea pedepsei principale
iar dosarul pedepesei de 6 luni a fost pus pe fond in 2016
ionut_ghi, utilizator