Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Problema gard incalcare proprietate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Problema gard incalcare proprietate

Buna seara, ma confrunt cu urmatoarea problema: am achizitionat un teren pe care doresc sa construiesc o casa. Am obtinut autorizatie de constructie conform actelor pe care le am. Am decoperit ulterior cand faceam masuratori in curte ca gardul ridicat de vecin este in terenul meu si ma impiedica sa ridic constructia conform planului. Am dat gardul jos acesta fiind construit ilegal pentru a putea face masuratorile cum trebuie. Vecinul a chemat politia si a facut plangere pentru distrugere de bunuri. Am inceput constructia casei, intre timp vecinul a pus la loc gardul. Am depus si eu plangere la politie pentru incalcare de proprietate. In acest moment sunt chemat in instanta pentru un fel decizie fulger pentru a solutiona plangerea vecinului. Intrebarea mea este daca este posibila anularea autorizatiei de constructie in conditiile in care gardul este construit pe terenul detinut de mine si cadastrul imi dovedeste clar acest lucru? De asemenea ce cale juridica pot urma astfel incat sa evit anularea autorizatiei de constructie?
Buna seara,
De ce nu incercati o actiune in granituire care este sigura?
Nu, autorizatia nu este anulabila decat daca ati incalcat legea.
Am uitat sa specific ca in plangerea pe care am intentat-o am trecut la abateri si problema de granituire. Sper doar ca la intampinare sa nu se decida in favoarea lui chiar daca actele nu ii dau dreptate.