Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nivel maxim zgomot in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nivel maxim zgomot in apartament

Buna ziua
Vecinul de deasupra mea a infiintat o mica sala de repetitii in spartamentul sau,se canta la saxofon,pian si vioara uneori in acelasi timp toate,netinand cont de orele de liniste,astfel nivelul zgomotului care ajunge in apartamentul meu este insuportabil.Mentionez ca,cu ceva timp in urma a facut si modificari majore apartamentului fara aprobari fapt care duce la amplificarea sunetelor.Cum pot sa procedez legal sa-l fac sa inceteze s-au sa-si antifoneze imobilul.
Multumesc anticipat.
Cristi.
Cristi_1970, utilizator
Ati incercat sa solutionati amiabil ?
Daca amiabil nu puteti solutiona,notificati proprietarul apartamentului cu obligatia respectarii programului de liniste-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru modificarile constructive neautorizate...puteti sesiza serviciul disciplina in constructii din primarie si inspectoratul de stat in constructii
Legea 61/1991 art 26. tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

Sanctiunea este amenda de la 500 la 1500.
Incercati pe cale amiabila. Daca persista puteti sa chemati politia.
Ordinul nr. 119/2014 al Ministerului Sănătății pentru aprobarea Normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei
Art. 16
(1)Dimensionarea zonelor de protecţie sanitară se va face în aşa fel încât în teritoriile protejate vor fi asigurate şi respectate valorile-limită ale indicatorilor de zgomot, după cum urmează:

a)în perioada zilei, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (AeqT), măsurat la exteriorul locuinţei conform standardului SR ISO 1996/2-08, la 1,5 m înălţime faţă de sol, să nu depăşească 55 dB şi curba de zgomot Cz 50;

b)în perioada nopţii, între orele 23,00–7,00, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (LAeqT), măsurat la exteriorul locuinţei conform standardului SR ISO 1996/2-08, la 1,5 m înălţime faţă de sol, să nu depăşească 45 dB şi, respectiv, curba de zgomot Cz 40.

(2)Pentru locuinţe, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (LAeqT), măsurat în timpul zilei, în interiorul camerei cu ferestrele închise, nu trebuie să depăşească 35 dB (A) şi, respectiv, curba de zgomot Cz 30. În timpul nopţii (orele 23,00–7,00), nivelul de zgomot LAeqT nu trebuie să depăşească 30 dB şi, respectiv, curba Cz 25.

Puteti sesiza in scris Directia judeteana de sanatate publica si Agentia teritoriala de mediu (pentru zgomot), politia pentru tulburarea linistii si ordinii publice, primaria pentru efectuarea de modificari constructive fara proiect si autorizatie de constructie, cu nr. de inregistrare/ data.
Cornel Vasile a scris:

Ordinul nr. 119/2014 al Ministerului Sănătății pentru aprobarea Normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei
Art. 16
(1)Dimensionarea zonelor de protecţie sanitară se va face în aşa fel încât în teritoriile protejate vor fi asigurate şi respectate valorile-limită ale indicatorilor de zgomot, după cum urmează:

a)în perioada zilei, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (AeqT), măsurat la exteriorul locuinţei conform standardului SR ISO 1996/2-08, la 1,5 m înălţime faţă de sol, să nu depăşească 55 dB şi curba de zgomot Cz 50;

b)în perioada nopţii, între orele 23,00–7,00, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (LAeqT), măsurat la exteriorul locuinţei conform standardului SR ISO 1996/2-08, la 1,5 m înălţime faţă de sol, să nu depăşească 45 dB şi, respectiv, curba de zgomot Cz 40.

(2)Pentru locuinţe, nivelul de presiune acustică continuu echivalent ponderat A (LAeqT), măsurat în timpul zilei, în interiorul camerei cu ferestrele închise, nu trebuie să depăşească 35 dB (A) şi, respectiv, curba de zgomot Cz 30. În timpul nopţii (orele 23,00–7,00), nivelul de zgomot LAeqT nu trebuie să depăşească 30 dB şi, respectiv, curba Cz 25.

Buna ziua
Multumesc pentru raspuns.Sa zicem ca a aceptat sa respecte orele de liniste,inafara acestui interval nivelul zgomotului produs in interiorul apartamentului sa nu trebuie sa depaseasca 35 db ziua si 30 db noaptea,am inteles bine?.
Multumesc anticipat.
Cristi_1970, utilizator