Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație cu renta viageră sau vânzare cu uzufruct ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație cu renta viageră sau vânzare cu uzufruct viager

Buna ziua! Mama ar vrea să îmi facă acte pe casa. Sora mea nu are pretenții întrucât ei i-a cumpărat garsoniera pe numele ei. Exista donație cu renta viageră? Întreb in ideea că am înțeles că actul de donație poate fi atacat ulterior...și să existe cumva o înțelegere cu bani,dar nu prea mulți pt că aș vrea să evit credit bancar. Sau cum sa fac sa plătesc mamei o suma minima prin contract de vânzare? Vrem sa existe în contract o clauză cum că va locui la domiciliul respectiv. Mulțumesc anticipat!
Exista contract de donatie. Si exista contract de renta viagera.
Sunt chestii diferite, care nu se amesteca.
La donatie , primiti imobilul cadou, gratis, la contractul de renta viagera, achitati mamei o suma de bani lunar, pana la sfarsitul vietii.
Daca interesul dvs este ca mama sa locuiasca in imobil, puteti incheia un contract de donatie cu uzufruct viager (adica mama va locui si va folosi imobilul pana la deces, moment in care dvs veti deveni proprietar deplin)
Contractul de renta viagera se defineste prin faptul ca o persoana, denumita credirentier, instraineaza un bun ori remite o suma de bani, in schimbul unei prestatii , realizata pana la decesul sau de catre debirentier.

Renta viagera se poate constitui pe toata durata vietii credirentierului, ori pe toata durata vietii debirentierului.

Donatia poate fi afectata de o modalitate a actului juridic civil, in speta de o sarcina.

Sarcina trebuie realizata dupa acceptarea donatiei.

In caz contrar, poate surveni revocarea donatiei pentru neexecutarea sarcinii.

Revocarea donaţiei pentru neîndeplinirea sarcinii de către donatar are ca efect reîntoarcerea în patrimoniul donatorului a imobilului donat sau a contravalorii de piaţă a acestuia.

Sarcina donatiei poate fi reprezentata de intretinerea pe timpul vietii si ingrijirea credirentierului.

Cel mai potrivit, in speta, ar fi un contract de intretinere.

Intretinerea este prestata pe parcursul vietii intretinutului.