Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OG4/2017 contributii angajator contracte timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OG4/2017 contributii angajator contracte timp partial

a aparut noua D112 si am testat-o - desi am inteles ca pentru pensionarii angajati part time angajatorul nu trebuie sa plateasca CAS si CASS majorat, in D112 se majoreaza la cota pentru salariul minim pe economie.
Este o eroare de soft ANAF sau am inteles eu gresit prevederile ordonantei?
Paula Pala
Bucuresti
Admin, administrator
Numai pentru persoanele care au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii venitul luat în calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de angajatori sau persoanele asimilate acestora este salariul acordat in baza c.i.m.

Pentru pensionarii de gradul III de invaliditate sau cei care beneficiaza de pensia de urmas venitul luat în calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de angajatori sau persoanele asimilate acestora este salariul minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ, daca salariul acordat este mai mic decat salariul minim brut pe economie.
la mine este vorba despre 2 pensionari pentru limita de varsta - in D112 nu exista nici un loc pentru mentionarea tipului de pensionar.
Paula Pala
Vedeti acest link , daca va ajuta
[ link extern ]
la mine este vorba despre 2 pensionari pentru limita de varsta - in D112 nu exista nici un loc pentru mentionarea tipului de pensionar.
Paula Pala
Puteti intreba la ANAF , cu se trece in D112.