Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil nascut in timpul casniciei dar al altui barbat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil nascut in timpul casniciei dar al altui barbat

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie: in ianuarie 2016 sotia pleaca de acasa, lasand cei 2 copii in grija sotului, spunand ca merge la lucru in afara tarii. Nu s-a mai intors niciodata acasa. In aprilie 2016 se afiseaza pe o retea de socializare cu un barbat in Spania. Cu acest barbat a ramas insarcinata si a nascut in Spania un copil inainte de finalizarea divortului de sotul pe care l-a parasit. Dilema este: acest copil poarta numele ex-sotului ei, desi nu este al lui? Cei 2 au venit in Romania recent insa fara bebelus. Oare din cauza ca nu-l pot scoate din Spania fara acordul ex-sotului ei, din cauza numelui? Ce este de facut pentru ca acest copil sa nu poarte numele ex-sotului si sa poate fi recunoscut de tatal sau biologic? Va multumesc mult.
Actiune in tăgada paternităţii.
Nu din cauza asta nu au venit cu bebelușul în țară, cred ca are acte spaniole cel mic și recunoscut de tatal lui acolo. Problemele vor începe când vor transcrie aici actele.
Atunci cei de la starea civila îl vor înregistra pe numele fostului s-or și cu el ca tata.
Atât mama, cat soțul său biological pt intenta un proces de tagada de paternitate.
Da, e important cum apare copilul in acte acolo si daca ele au fost sau nu transcrise.
Multumesc mult tuturor!