Forum Discuţii juridice Executare silită Recomandare
Discuție deschisă în Executare silită

Recomandare

As avea nevoie de un ajutor in formularea unei contestatii la executare silita pentru un imprumut luat de la un IFN on-line. Imprumutul a fost luat in decembrie 2016. Contractul nu este semnat olograf si cam asta ar fi singurul lucru la care as putea recurge pentru aceasta contestatie la executare.
Va multumesc.
Adică, ați luat banii împrumut de la IFN, și doar la câteva luni vreți să-i trageți țeapă`?!
Să știți că-i ilegal să apelezi la contractarea unui credit cu intenția clară de a păgubi creditorul.
Nu a fost luat cu intentia de a da teapa. In acea perioada am mai luat credite si de la alte IFN -uri dar cu toate s-a putut discuta, am ramas prieteni si in ciuda itntarzierilor din perioda martie - mai inca mai iau de la ei credite si acum, ocazional, daca situatia o impune.
Asa stau lucrurile.
Cu astia nu s-a putut ajunge la nici un consens amiabil. Le-am explicat situatia, le-am propus o varianta de rambursare si au zis ca ma vor contacta. Si au facut-o : executare silita.
Nu merita sa nu le mai dai nimic inapoi?
Aveți aici în LINK un model de contestație la titlu: [ link extern ]

și un alt model de contestație la executarea propriu-zisă: [ link extern ]
Dapix, utilizator