avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vânzare-cumpărare sau donație cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vânzare-cumpărare sau donație cu uzufruct viager. Care variantă este mai bună dacă vrei să lași cuiva o casă și un teren?

Buna ziua,
Sotul meu are Contract de vanzare cumparare de la parintii lui pe casa si teren.
Nu are copii, doar un nepot (fratele sotului a decedat si a ramas nepotul si cu mama sa).
Sotul vrea sa lase casa lui si terenul pe care e casa, celor 2 fete ale mele.
Ce acte trebuie facute ca fetele sa ramane proprietare atat cat el este in viata si in cazul in care sotul meu ramane vaduv si ar vrea sa se casatoreasca?

Ultima modificare: Vineri, 22 Septembrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:27, 13 Septembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fetele daca doresc sa primeasca bunul gratuit, atunci e o donatie si, fie ca o numiti vanzare cu uzufruct, vanzare sau donatie, tot donatie e si poate fi dovedita ca atare. In acest caz, sotia urmatoare va avea drept la mostenire si poate cere rezerva, cerand raportarea donatiilor.
Ceva-ceva nu ii ramane si sotului dv. pentru a putea lasa mai departe in eventualitatea aratata de dv.? Tot ce are este acea casa?
Fiecare dispune de bunurile sale, in timpul vietii, dupa cum doreste.

Asadar, fiind proprietar exclusiv , acesta poate transfera dreptul de proprietate, printr-un act de vanzare-cumparare ori o donatie.

Actul de vanzare-cumparare presupune plata unui pret, real , sincer si serior.
Altminteri, suntem in prezenta unei donatii deghizate, mascate.

Donatia poate fi supusa reductiunii, in masura in care lezeaza rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari. (clasa mostenitorilor rezervatari este compusa din descendenti, sot supravietuitor si parinti).

In ipoteza in care fiice dvs sunt minore, este necesara numirea unui curator special, care sa reprezinte interesele minorilor.

Uzufrctul viager presupune folosinta si posesia bunului de catre uzufructuar, pana la decesul sau.

Succes.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Septembrie 2017
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soluție pentru oferirea de bunuri imobile nepoților: cadou/donație, sau moștenire? KleopatraK KleopatraK Bun gasit stimati avocati! Numele meu este Cleopatra K., sunt din Galati si am 40 de ani. Sunt convinsä cä timpul d-strä este limitat si totusi realizand ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere vidican ioana vidican ioana Buna am facut un contract de intretinere cu instituirea dreptului de uzufruct viager cu bunicul sotului meu,bunicul nostru mai are doi copii si nici unul nu a ... (vezi toată discuția)