Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pășunea a devenit pădure
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pășunea a devenit pădure

In titlul de proprietate eliberat in 1991 categoria de folosinta a unei suprafete de teren este de pasiune , insa cu timpul, terenul respectiv s-a impadurit pe cale naturala , iar acum este padure in toata regula. Inrebarea este: cum pot sa schimb categoria de folosinta a terenului , ca sa imi apara in titlul de proprietate padure si la ce autorități trebuie sa solicit acest lucru?
Va mulțumesc!
Interesant si incitant cum o suprafata de teren poate fi folosita in scopuri pasionale.
Schimbarea categoriei de folosință a terenurilor arabile ale persoanelor juridice în alte categorii de folosință agricolă, în condițiile prevăzute la art. 77 din Legea fondului funciar nr. 18/1991, republicată, se poate face cu avizul direcției generale pentru agricultură și industrie alimentară județene, respectiv a municipiului București, și al oficiului de studii pedologice și agrochimice județean.
Documentațiile de schimbare a categoriei de folosință a terenurilor agricole vor fi înaintate spre aprobare Ministerului Agriculturii, Alimentației și Pădurilor de către oficiile de studii pedologice și agrochimice județene și vor cuprinde următoarele:

1. adresa de înaintare;

2. avizul direcției generale pentru agricultură și industrie alimentară județene, respectiv a municipiului București, și al oficiului de studii pedologice și agrochimice județean pentru schimbarea categoriei de folosință a terenului, din care să rezulte: suprafața, categoria de folosință actuală și cea propusă;

3. tabel cuprinzând tarlalele, parcelele propuse pentru schimbarea categoriei de folosință, identificate prin numere cadastrale de tarla, parcelă, și suprafața, cu specificarea categoriei de folosință actuală;

4. memoriu justificativ pentru schimbarea categoriei de folosință solicitate, întocmit de persoana juridică beneficiară;

5. în cazul schimbării categoriei de folosință pomicolă sau viticolă în alte categorii de folosință agricolă, acordul stațiunii de cercetare și producție pomicolă sau viticolă teritoriale;

6. în cazul schimbării categoriei de folosință pomicolă, viticolă sau a plantațiilor de hamei, situația financiar-contabilă a investiției respective, cu evidențierea valorii rămase de amortizat și a modului de recuperare a acesteia.