Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... documente pt dosar pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

documente pt dosar pensie de boala

Am o angajata care vrea sa iasa la pensie pe caz de boala. Deja i s-a dat decizia pt invaliditate de gradul 3, iar eu ar trebui sa ii fac dosarul. Ce acte trebuie sa-mi mai aduca in afara de :buletin, certificat nastere, decizia de invaliditate?
Poate sa imi spuna cineva ce pasi trebuie sa urmez? Va multumesc.
1. Puneti actele in dosar si persoana se duce cu dosarul la Casa de Pensii.
2. Acte necesare pentru inscrierea la pensia de invaliditate:
* cerere pentru înscrierea la pensie de invaliditate
* decizia medicala emisa de medicul expert al asigurarilor sociale;
* adeverinta din care sa rezulte încetarea platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca si cuantumul acesteia (unde este cazul )
* carnetul de munca (original si copie);
* carnetul de asigurari sociale (original si copie);
* alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate;
* livretul militar (original si copie);
* diploma de studii (original si copie) si foaie matricola (original si copie) sau adeverinta din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
* pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul roman;
* adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
* adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
* dovada certificarii stagiului de cotizare;
* dovada calitatii de beneficiar al Legii nr. 42/1990, al Decret-Lege nr.118/1990 ( certificat de luptator si brevet )
* procura speciala pentru mandatar (unde este cazul).