Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... povestiti cartile citite de Dv., dar in maxim 25 -30 ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

povestiti cartile citite de Dv., dar in maxim 25 -30 de cuvinte.

" Site-ul “I Love Books” a declansat o mica furtuna in presa printr-un fel de concurs ad-hoc destinat vizitatorilor; anume, cei care viziteaza site-ul au inventat un joc simplu, care a ajuns intre timp in paginile unor ziare respectate ca “The Independent”, “The Daily Telegraph” sau “London Evening Standard”.

Jocul are o singura regula:

Se ia o carte - oricare - si se cere sa se rezume in cel mult 25-30 de cuvinte.
Joaca de-a rezumatul a prins neasteptat de bine:
-pana acum sint listate aproape 400 de carti, iar “rezumatele” variaza in ton, de la “haios” la “devastator”.

Iata citeva exemple:
“Trei surori” de Anton Pavlovici Cehov
(care totusi e o piesa de teatru, nu o carte…):
= “Trei surori din Rusia se hotarasc sa plece la Moscova. Nu se duc.”

Baltagul Mihail Sadoveanu

O femeie detectiv pleaca sa descopere disparitia barbatului ei.
Dupa multe anchete, prinde criminalii prin asmutirea cainelui si a baiatului Gheorghita, pe cei doi .

Ion-Liviu Rebreanu

Un flacau foarte sarac,dornic de inavutire se casatoreste cu o fata foarte bogata desi iubea pe o alta saraca,pana la urma pierde

Adam si Eva - Liviu Rebreanu

Un doctor ,inainte de moarte, realizeaza ca a trait degeaba cele sapte vieti, cautandu-si sufletul pereche. Daca nu-l cauta poate ca si azi , traia.

Constantin chirita-Ciresarii vol. 3: Castelul fetei in alb:

O fata vine la bunica sa si face cunostinta cu ciresarii.
Ciresarii au aflat k era tinuta ostatica in castelul pe care il visa aceasta.

NUNTA IN CER - MIRCEA ELIADE

doi prieteni ajung sa-si faca confidente...in urma carora reiese ca acestia au iubit aceeasi femeie insa in perioade diferite ale vietii acesteia.

Numele Trandafirului de Umberto Eco

scrisa cu indicii de rebus actiunea se petrece intr-o manastire d e calugari,unde se cauta o carte a lui Aristotel care ar putea demola crestinismul.

Niste tarani Dinu Sararu

Niste tarani dintr-un sat din Oltenia constata ca pestre ei vine comunismul.
Pentru a pacali regimul raman niste tarani.

1001 de nopti

Regele Riar-Sah descopera infidelitatea sotiei sale si o executa !
S-a casatorit cu virgine pe care le executa a doua zi...
Dar, Seherezada ii spune povesti nemuritoare ,
fara sa -i termine povestea.... si o cruta de la executie dupa 1001 de nopti !

De veghe in lanul de secara

Un tip abia iesit din adolescenta traieste o revolta personala impotriva sistemului institutional si se plaseaza cu nonconformism intr-un plan pseudo-matur de analiza.

Lorelei - Ionel Teodoreanu

Povestea de iubire dintre Luli si Catul Bogdan. Renuntare la sine petru orgoliul masculin. Tradarea Luciei cu ea insasi. Regrete tirzii a iubirii pierdute.

PORTRETUL LUI DORIAN GRAY - OSCAR WILDE

Henry Wotton, este cel care il convinge pe Dorian de efemeritatea frumusetii si a tineretii, constientizare care il determina sa faca un pact cu portretul sau.

povestiri pentru un fotoliu, de Oana Catina
un grup de prieteni,baieti si fete,studenti, dezbat in jurul unui fotoliu imaginar teme de viata si de prietenie,cu umor si intepciune."mananca si taci!"
serghei nikolaevici -karma pura

Despre autoperfectionarea omului prin constientizarea legilor universului si lumii înconjuratoare, ca parte integranta a structurii universului si de care, daca nu se tine cont sanctiunea este:boala, suferinta, chiar moartea.
Rai si Pamant - James Van Praagh

Sa ne depasim temerile si limitele, sa recunoastem actiunea ingerilor in viata de zi cu zi, suntem ca statiile radio: trimitem si receptam semnale, spiritele ne pot stimula sau proteja.
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
Giovanni Papini - Un om sfarsit

O istorie dramatica a spiritului. Un spirit care s-a voit din ce in ce mi tanar dar a uitat ca s-a nascut cu povara batranetii.

"Ce vreti de la mine ? Ce drept aveti voi, toti astia, sa-mi tulburati viata, sa-mi furati timpul, sa-mi scormoniti sufletul, sa-mi sugeti gandurile, sa ma vreti tovaras cu voi, confident si informator ? Sunt un om care ar fi vrut sa duca o viata eroica si sa faca lumea mai suportabila in proprii sai ochi. Sunt un om liber, am nevoie de libertate, am nevoie sa fiu singur."
Supravieţuitorul - Chuk Palahniuk

Cum se fabrică idolii, modelele Americii. Ce valoare are viaţa pentru fiecare din noI şi care este motivaţia pentru care trăim? Satiră la depresia americană sau până unde eşti în stare să mergi pentru a deveni "cineva"!