avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe tranzactiile imobiliare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe tranzactiile imobiliare

Buna ziua!
Nu stiu daca am postat exact unde trebuie , dar va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri in ceea ce priveste impozitul perceput la vanzarea unui apartament ?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 09:00, 27 Octombrie 2009
Pentru constructiile de orice fel, cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pina la 3 ani inclusiv, se plateste un impozit de 3% daca valoarea tranzactiei nu depaseste 200.000 de lei. Ce depaseste 200.000 de lei se taxeaza cu 6.000 de lei, la care se adauga 2% din valoarea care depaseste suma-etalon.
Pentru imobilele dobandite la o data mai mare de 3 ani, impozitul va fi de 2% pana la valoarea de 200.000 de lei inclusiv. Ce trece peste 200.000 de lei se impoziteaza, dupa modelul de mai sus, cu 4.000 de lei plus 1%.
Buna ziua,

Pentru o vanzare a unui imobil la o valoare de 90.000 Euro mi s-a solicitat un impozit de 11500 RON fata de 9.700 RON cat ar fi normal, conform legii 343 din 3 august 2006 (ceea ce scrieti si dumneavostra mai sus) . Motivul invocat a fost ca suntem 2 vanzatori si impozitul se calculeaza altfel decat normal. Eu nu am gasit nicaieri acest mod de calcul si va rog sa-mi spuneti daca este corect.

Multumesc
Valoarea vinzarii se imparte la cei 2 vinzatori, iar fiecare este impozitat pt partea sa de venituri.
Cazul dvoastra, fiecare din cei 2 vinzatori realizeaza venituri de 45000 euro la cursul din momentul vinzarii, deci pt fiecare 1350 euro (45000 in mod normal este sub 200000 lei, deci 3%).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren EritroxylonX EritroxylonX Buna ziua, scuzati deranjul am si eu o nelamurire... bunicul meu vrea sa vanda ceva teren.... din cate mi-a zis ar lua cam undeva la 90.000 de euro... as vrea ... (vezi toată discuția)
Taxa la vinzarea unui imobil??? gatonelo gatonelo Buna,ma numesc nello,sunt nou printre voi si asi avea o intrebare putin controversata. Am cumparat un apartament in 2004 care acuma vreau sa-l vind. In ... (vezi toată discuția)
Impozit vanzare apartament ContSters78406 ContSters78406 Pentru un apartament care este obtinut dintr-o mostenire, mostenire dezbatuta in termenul legal de 2 ani, locuinta cumparata in urma cu 9 ani, care mai este ... (vezi toată discuția)